Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra 12/2017

Posiedzenia plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej

Udostępnij

Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej Warszawa, 16 września 2017 r.

P rezes NRA adw. Jacek Trela poinformował, że po nadzwyczajnym posiedzeniu plenarnym NRA, na którym omawiano sytuację dotyczącą wymiaru sprawiedliwości i ustaw dotyczących sądownictwa, Prezydium NRA zwróciło się do Prezydenta RP z apelem o veto wobec trzech ustaw – o ustroju sądów powszechnych, o KRS i o Sądzie Najwyższym. Prezydent RP 25 lipca br. złożył veto do ustaw o KRS i SN. Już wcześniej Prezydent Andrzej Duda sygnalizował, że złoży veto, jeśli do ustawy o KRS nie zostaną wprowadzone zmiany – m.in. propozycja, aby sędziów do KRS wybierała większość 3/5 posłów. 18 lipca br. odbywały się spontaniczne manifestacje społeczne. NRA nie włączała się w te działania, ale uczestniczyli w nich indywidualnie adwokaci. Podziękował kolegom adwokatom, którzy wraz z nim przybyli licznie na na manifestację pod Sądem Najwyższym w dniu 23 lipca – adwokaci stanowili wyraźnie zorganizowaną grupę podczas manifestacji. Podziękował również adw. Mikołajowi Pietrzakowi, dziekanowi ORA w Warszawie, za osobiste zaangażowanie. Poinformował, że po złożeniu veta przez Prezydenta Andrzeja Dudę wystosował do niego pismo z propozycją zorganizowania okrągłego stołu dla sądownictwa. Prezydent wybrał jednak inną koncepcję dalszego procedowania. Opracowane przez niego projekty zostaną zapewne poddane społecznym konsultacjom, w których weźmie udział również adwokatura.

Prezes NRA poinformował, że na jego ręce wpłynęło pismo prof. dr hab. Małgorzaty Gersdorf, Pierwszej Prezes SN, zawierające podziękowania za dotychczasowe wsparcie i starania adwokatury.

Wskazał także, że przedstawiciele adwokatury biorą udział w pracach parlamentarnego Zespołu ds. reformy wymiaru sprawiedliwości. Na pierwszym spotkaniu dotyczącym kognicji sądów reprezentowała nas adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan ORA w Warszawie.

Poinformował, że trwają przygotowania do obchodów jubileuszu 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. Chcemy pokazać rolę adwokatów w społeczeństwie, w ochronie praw człowieka oraz ich wkład w budowę państwa. Zostanie zorganizowany konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych na najlepszy esej o roli adwokatów w życiu społecznym i nie chodzi tu o wielką historię, ale o sprawy bliższe codziennym doświadczeniom ludzi. Planujemy współpracę przy organizacji festiwalu filmów dokumentalnych poświęconych prawom człowieka. W tym roku ten festiwal odbywać się  będzie w 40 miastach Polski – tych większych i tych mniejszych. W ramach festiwalu chcemy pokazać film „Śpij, mężny…” poświęcony adw. Stanisławowi Mikke. Przed filmami prezentowanymi w ramach festiwalu zostaną wyświetlone krótkie spoty informujące o działalności adwokatury. Liczymy również na aktywny udział adwokatów w dyskusjach panelowych, które odbywać się będą w ramach festiwalu. Poinformował, że zostanie zorganizowana konferencja naukowa dla studentów prawa na temat pozycji samorządu adwokackiego. W kwietniu 2018 roku odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy Adwokaci w służbie Ojczyzny w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Od czerwca do października na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie prezentowana będzie wystawa plenerowa. Dysponujemy również druga wystawą – objazdową, która może zostać udostępniona izbom wedle zapotrzebowania. Zwrócił się do dziekanów z prośbą o informację o chęci skorzystania z tej możliwości, a także z prośbą o wypożyczenie historycznych eksponatów, które są w posiadaniu izb. W planach jest bowiem stworzenie wirtualnego Muzeum Adwokatury Polskiej, które będzie dostępne w Internecie nie tylko w 2018 roku, ale i w przyszłości.

Prezes poinformował też, że 10 lipca br. w siedzibie NRA odbyło się podsumowanie kolejnej kadencji pracy Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland i podziękował adw. Bartoszowi Grohmanowi za aktywnie działania w ramach współpracy z ELSA. W ostatnim okresie w wielu izbach odbyły się uroczyste ślubowania adwokackie. 29 lipca br. odbył się Bieg Powstania Warszawskiego z licznym udziałem adwokatów. 23 września br. samorząd radców prawnych obchodzi jubileusz 35-lecia. Pod koniec września odbędą się również obchody 100-lecia Sądu Najwyższego. Na początku października swoje 155-lecie świętować będzie Izba Adwokacka w Krakowie, a 14 października br. w Bydgoszczy odbędzie się finał Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Aplikantów Adwokackich – zachęcił wszystkich do udziału w tych wydarzeniach.

Wiceprezes NRA adw. Jerzy Glanc dodał, że komitet obchodów 100-lecia zdecydował, aby przyszłoroczny jubileusz stał się przede wszystkim okazją do promocji Adwokatury na zewnątrz. Dlatego też obchody te należy wykorzystać jako olbrzymią szansę na budowanie pozytywnego wizerunku adwokatury poprzez przypominanie jak najszerszym kręgom społecznym historii adwokatury, a raczej historii adwokatów. Temu m.in. ma służyć wystawa poświęcona wkładowi adwokatów w budowę państwa polskiego, która zostanie zaprezentowana w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Będzie to niewątpliwie bardzo ważne wydarzenie, bo muzeum to, mimo że zostało udostępnione zwiedzającym zaledwie rok temu, jest już mocno obecne w świadomości Polaków, a zwiedzane jest również przez wielu gości zagranicznych. W imieniu adw. Andrzeja Zwary, prezesa OBA, przedstawił dwie najnowsze publikacje wydane w cyklu „Biblioteka Palestry” OBA – Sztukę wymowy sądowej Romana Łyczywka i Olgierda Missuny oraz O powołaniu adwokatury i sztuce obrończej Fernanda Payena. Obu pozycji, wznowionych z inicjatywy OBA, nie trzeba nikomu rekomendować. Dodał, że publikacja Fernanda Payena jest cenną propozycją nie tylko dla środowiska prawniczego, ma również swój wymiar promocyjny. Z kolei nasi koledzy, i to często młodzi, czekali już od dawna na wznowienie Sztuki wymowy sądowej i dobrze się stało, że OBA podjął tę inicjatywę.

Prezes adw. J. Trela przekazał dwa egzemplarze Sztuki wymowy sądowej na ręce adw. Włodzimierza Łyczywka – syna Romana Łyczywka, prosząc również o przekazanie jednego z nich pani Krystynie Łyczywek wraz z podziękowaniem za możliwość wznowienia publikacji.

Skarbnik NRA adw. Henryk Stabla przypomniał, że w czerwcu wypowiedziana została umowa z dotychczasową firmą wydającą „Palestrę” – okres wypowiedzenia upłynie z końcem tego roku. Poinformował, że do NRA wpłynęły dotychczas cztery oferty – wszystkie zawierają lepsze warunki niż dotychczasowa umowa. W najbliższym czasie Prezydium NRA podejmie decyzję o zawarciu nowej umowy.

Poinformował, że Prezydium NRA zebrało kilka ofert dotyczących nowej umowy ubezpieczenia OC dla adwokatów. Oferty dotyczą okresu kolejnych 4 lat. Wskazał, że już wstępne oferty są korzystne, a wysokość składek znacząco niższa niż dotychczas. Jest to wynikiem bardzo niskiego poziomu szkodowości, a NRA daje dobrą pozycję do negocjacji.

Rzecznik dyscyplinarny adwokatury adw. Ewa Krasowska poinformowała, że od ostatniego posiedzenia NRA wydała zarządzenie, wedle którego na aktach dyscyplinarnych na czerwono zamieszczany będzie termin przedawnienia sprawy, co ma przyczynić się do przyśpieszenia tych postępowań. Poinformowała, że otrzymała zawiadomienia o nakazach Ministra Sprawiedliwości wszczęcia postępowań dyscyplinarnych w sprawach komorników, co negatywnie odbija się na statystyce. Zwróciła uwagę na orzeczenie Sądu Najwyższego, który niedawno uznał, że adwokat może mieć możliwość zaskarżenia decyzji WSDA o uchyleniu sprawy i przekazaniu jej do ponownego rozpatrzenia. To znacznie przedłuży postępowanie.

Prezes WSDA adw. Jacek Ziobrowski przedstawił statystyki dotyczące pracy WSDA w ostatnim okresie. Dodał, że z 200 spraw, które wpłynęły do WSDA, do rozpoznania pozostało ok. 50 spraw. Sąd pracuje regularnie na dwa składy w każdym tygodniu.

Wiceprzewodniczący Komisji Etyki adw. Andrzej Malicki przedstawił projekt zmian Zbioru zasad etyki adwokackiej i godności zawodu. Wywiązała się dyskusja na temat zagadnień: zakresu dopuszczalnego informowania o swojej działalności oraz ujęcia w Kodeksie wyłącznie przepisów o charakterze deontologicznym, przy założeniu przeniesienia przepisów techniczno-organizacyjnych do regulaminu wykonywania zawodu. Prace będą prowadzone dalej w gronie Komisji, przez Prezydium i na forum NRA.

Sekretarz NRA adw. Rafał Dębowski poruszył problem uprawnień zawodowych egzaminowanych aplikantów oraz kolegów po wpisie na liście adwokatów, którzy jeszcze nie zawiadomili ORA o wyznaczeniu siedziby kancelarii. Wskazano, że problem statusu aplikantów adwokackich po egzaminie będzie przedmiotem obrad Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich.

NRA podjęła uchwały:

  • w sprawie kosztów postępowania zakończonego upomnieniem dziekańskim (nr 26/2017);
  • o zmianie „Regulaminu w sprawie zakresu działania oraz zasad wynagradzania wizytatorów”, która ma uregulować kwestię wizytacji filii kancelarii adwokatów z innych izb (nr 27/2017).

Zastępca sekretarza NRA adw. Anisa Gnacikowska poruszyła kwestię planów Ministerstwa Finansów dotyczących wdrożenia unijnej dyrektywy uszczelniającej podatki. Wejście w życie tej dyrektywy przewiduje się na styczeń 2019 r. i ma ona przeciwdziałać tzw. agresywnej optymalizacji podatkowej. Ministerstwo Finansów planuje przy okazji nałożyć na doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych obowiązek informowania organów skarbowych o tym, że zamierzają doradzić klientowi schemat optymalizacji podatkowej. Przypomniała, że obowiązek ujawniania informacji od klientów nałożyła już na adwokatów ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Adwokat Grzegorz Kopeć przedstawił krótki film promujący prawo zatrzymanego do kontaktu z adwokatem, który ukazał się w Internecie. Zachęcił do pobrania zaprezentowanego filmu i zamieszczania go na stronach izb.

Poinformował, że do akcji pomocy prawnej dla frankowiczów zgłosiło się na chwilę obecną 200 adwokatów z terenu całej Polski.

Adwokat Stanisław Kłys przedstawił szczegóły programu tegorocznych Dni Kultury Adwokatury Polskiej, które odbędą się 26–29 października br. w Krakowie, jednocześnie zapraszając wszystkich do udziału w tych wydarzeniach.

0%

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".