Następny artykuł w numerze
K iedy w marcu 2023 r. powierzono mi kierowanie „Palestrą”, postawiłem przed sobą kilka celów. Nie czas tutaj i miejsce, żeby je wszystkie referować, jednak dwa z nich są istotne dla aktualnego numeru.
Po pierwsze, chciałem, aby „Palestra” była pismem dla wszystkich adwokatów, zarówno tych wykonujących zawód w sposób tradycyjny, spędzających długie godziny w sądach i rozwiązujących życiowe problemy klientów, jak i tych, którzy pracują w dużych kancelariach, przy transakcjach, projektach infrastrukturalnych czy doradzając klientom w kwestiach regulacyjnych.
Dla tych drugich rynek nieruchomości jest jednym z najatrakcyjniejszych sektorów gospodarki. Aktualny numer stanowi więc, chyba po raz pierwszy w historii „Palestry”, ofertę w całości przeznaczoną dla adwokatów pracujących w dużych i średnich kancelariach. Mam świadomość specyficznego doboru tematów, ale w związku z tym, że prawo nieruchomości było już dosyć szeroko opisywane, staraliśmy się w redakcji wybrać te tematy, które
– pomimo wąskiego zakresu – są spotykane w praktyce, a jednocześnie nie były dotychczas częstym przedmiotem zainteresowania doktryny.
Ponadto jako „Palestra” chcemy inspirować i wywierać wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. To wymaga natomiast również wyjścia poza nasze
– adwokackie – środowisko. Ten numer ten cel również realizuje. Po raz pierwszy zostaje wydany numer partnerski „Palestry”, w tym przypadku wspólnie z „Property Insider” – e-tygodnikiem poświęconym rynkowi nieruchomości.
Mam nadzieję, że z czasem pozwoli to na dotarcie „Palestry” do szerszego grona odbiorców, m.in. spośród prawników wewnętrznych przedsiębiorstw z poszczególnych sektorów, ale będzie też to czasopismo narzędziem prezentacji poglądów prawnych przedstawicieli adwokatury. Im szerzej będą one bowiem przedstawiane, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną wysłuchane.
Inną nowością, z którą spotkają się Państwo w tym numerze, jest publikacja tekstu naukowego z zakresu ekonomii. „Palestra” jest punktowanym czasopismem naukowym również z zakresu ekonomii i finansów, więc taka tematyka będzie gościć również na naszych łamach. Przede wszystkim jednak wiedza z tej dziedziny jest nam – adwokatom – coraz częściej potrzebna, jeżeli tylko nasze doradztwo dotyczy szeroko pojętego prawa gospodarczego.
Z tego powodu, jeżeli tylko spotka się to z Państwa dobrym przyjęciem, będziemy publikować również tego typu teksty, zwłaszcza że „Palestra” przecież nigdy nie ograniczała się wyłącznie do tematyki ściśle prawniczej, lecz słynęła m.in. tekstami poświęconymi historii.
Oczekując z niepokojem i zainteresowaniem na Państwa ocenę aktualnego numeru, życzę przyjemnej lektury.
adw. dr Michał Bieniak
redaktor naczelny miesięcznika „Palestra”