Poprzedni artykuł w numerze
18 września 2015 r. podczas Zjazdu Aplikantów Adwokackich zaprezentowana została nowa odsłona czasopisma aplikantów adwokackich – „Młoda Palestra”.
Tytuł powstał w 1929 r., po II Walnym Zjeździe Kandydatów Adwokackich Małopolski i Śląska Cieszyńskiego w Krakowie w listopadzie 1928 r. Redaktorem i zapewne inicjatorem czasopisma był późniejszy wybitny prawnik, uczony, a wówczas aplikant adwokacki Jerzy Stefan Langrod. Ukazały się wówczas tylko dwa, merytorycznie cenne, zeszyty, po czym kwartalnik przestał wychodzić (szerzej: S. Milewski, A. Redzik, Themis i Pheme. Czasopiśmiennictwo prawnicze w Polsce do 1939 roku, Warszawa 2011, s. 456–459).
Po wielu latach, jesienią 2012 r., tytuł wskrzesili aplikanci adwokaccy IA w Warszawie. Czasopismo w ciekawej formie wydawane było wyłącznie w wersji elektronicznej. W ciągu roku wydano pięć zeszytów, po czym zawieszono działalność.
Po niemal dwuletniej przerwie czasopismo wznowili aplikanci adwokaccy pierwszego roku, apelując do koleżanek i kolegów, aby „Młoda Palestra” stała się czasopismem ogólnopolskim współtworzonym przez całe środowisko „aplikanckie”.
Pierwszy zeszyt pisma wydany został w wersji elektronicznej i – w niewielkim nakładzie (100 egzemplarzy) – w wersji drukowanej. Wersją podstawową jest elektroniczna. W zeszycie zamieszczono opracowania z zakresu szeroko rozumianego prawa: karnego, cywilnego i administracyjnego. O modelu postępowania apelacyjnego w sprawach karnych pisze Łukasz Filipek, o potrzebie zmian w instytucji biegłych sądowych Marcin Kamiński, o zaskarżaniu wyroków wydanych przy zastosowaniu instytucji konsensualnych – Łukasz Łuczak. Prawu cywilnemu poświęcono artykuły Moniki Antosik (O opiece wspólnej sprawowanej naprzemiennie), Anny Dziewulskiej (Wypadek w prawie cywilnym), Igi Kalinowskiej (Negatywny komentarz na stronie internetowej/forum a naruszenie dóbr osobistych lekarza). Nową ustawę o obligacjach omawia Mariusz Banaś, o prawie antymonopolowym pisze Joanna Tkaczyk, o sytuacji prawnej właścicieli nieruchomości po ostatniej nowelizacji prawa budowlanego – Teresa Pilecka, zaś o problemie dopuszczalności kontaktowania się obrońcy ze świadkiem – Bartosz Czupajło. W ostatnim zamieszczonym w premierowym zeszycie opracowaniu Anna Piechówka pisze o zapachu perfum jako utworze w rozumieniu prawa autorskiego. Jak widać – zawartość pierwszego zeszytu „Młodej Palestry” jest interesująca. „Młoda Palestra” nie jest kolorowym pismem dla aplikantów adwokackich, ale forum dającym możliwość wypowiedzi merytorycznych i naukowych.
Redaktorem naczelnym „Młodej Palestry” jest apl. adw. Magdalena Robaszyńska, a zastępcą redaktora naczelnego apl. adw. Piotr Babiarz. W skład redakcji wchodzą aplikanci adwokaccy, zaś w skład rady naukowej cenieni adwokaci i uczeni prawnicy.
Redakcja „Palestry” gratuluje przedsięwzięcia i życzy „Młodej Palestrze” sukcesu!