Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra 11-12/2011

Z prac Prezydium NRA

Udostępnij

I. Posiedzenie Prezydium NRA w dniu 31 sierpnia 2011 r.

Posiedzenie rozpoczęło się od uchwał w sprawach osobowych, delegowania członków Prezydium na zgromadzenia izb adwokackich oraz obszernego wystąpienia Sekretarza NRA adw. Krzysztofa Boszki, który omówił protokoły z posiedzeń ORA w Białymstoku, Bielsku-Białej, Gdańsku, Katowicach, Koszalinie, Olsztynie, Opolu, Płocku, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wałbrzychu, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze. Zauważył, że czasami ORA podejmują zbędne uchwały, np. o przyjęciu do wiadomości informacji o utworzeniu filii kancelarii adwokackiej (Bielsko-Biała, Katowice). W izbie gdańskiej bardzo pozytywnie wypadł egzamin adwokacki, który odbył się w dniach 14–17 czerwca br. Na ponad 100 osób zdających tylko trzy otrzymały oceny negatywne. Referent informował o poprawieniu się dyscypliny płacenia składek samorządowych, a także o dobrych wynikach akcji Pro bono, do której aktywnie włączyli się aplikanci adwokaccy (Gdańsk). Rady krytycznie odnoszą się do prac parlamentarnych dotyczących rozpatrzenia projektu ustawy o licencjach prawniczych, o państwowych egzaminach prawniczych, oraz propozycji skrócenia czasu trwania aplikacji adwokackiej (Katowice). ORA w Koszalinie aktywnie współpracuje z niemiecką Izbą Adwokacką w Neubrandenburgu.

Adwokat K. Boszko podniósł, że na Zgromadzeniu Izby Adwokackiej w Krakowie 4 czerwca 2011 r. uchwalono zasady funkcjonowania Funduszu Wzajemnej Pomocy. Na posiedzeniu ORA w Warszawie w dniu 28 kwietnia 2011 r. dyskutowano o znacznych kosztach ponoszonych w związku z utrzymaniem pokoi adwokackich oraz obowiązkową prenumeratą „Palestry” w wersji papierowej.

Prezydium NRA powołało zespół w składzie adw. adw. K. Boszko, A. Gnacikowska, A. Siemiński do opracowania na użytek ORA vademecum w sprawach dotyczących tworzenia filii kancelarii adwokackich, zaprzestania wykonywania zawodu adwokackiego.

Prezydium podjęło uchwałę nr 51/2011 powołującą w skład Ośrodka Badawczego  Adwokatury adw. adw. Ryszarda Bochnię, Radosława Potrzeszcza i dr. Radosława Srogosza. Uchwałą nr 52/2011 Prezydium powołało na stanowisko wicedyrektora OBA adw. dr. Szymona Pawelca. Natomiast uchwałą nr 53/2011 odwołało ze stanowiska sekretarza OBA adw. Anisę Gnacikowską, powołując na tę funkcję uchwałą nr 54/2011 dr Monikę Zbrojewską. Postanowiono zwrócić się do Rady Naukowej OBA w przedmiocie rekomendacji prof. Piotra Kruszyńskiego na Dyrektora OBA.

Wiceprezes NRA adw. J. Trela przekazał informację o zakończeniu procesu archiwizacji prowadzonej przez OBA, a nadto, że adw. P. Kruszyński przedstawił projekt opracowania dwóch tematów: „Prawa pokrzywdzonego w procesie karnym” oraz „Poprawa sytuacji stron w postępowaniu karnym odwoławczym”.

Adwokat Andrzej Kurkiewicz omówił szczegóły projektu przeprowadzenia wywiadów z seniorami adwokatury. Projekt jest realizowany w ramach prac Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego Adwokatury i Działalności Pro Bono. Prezydium zleciło nadzór nad projektem adw. dr Monice Strus-Wołos. Przedyskutowano sprawę projektu filmu poświęconego adw. Marii Budzanowskiej oraz projektu tablicy poświęconej upamiętnieniu adwokatów ofiar katastrofy smoleńskiej. Adwokat K. Boszko poinformował, że w wyniku realizacji uchwały NRA z 24 kwietnia 2010 r. sala konferencyjna w siedzibie NRA otrzymała imię adw. Joanny Agackiej-Indeckiej, a gabinet redaktora naczelnego „Palestry” imię adw. Stanisława Mikke.

Adwokat Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny NRA, poinformowała o przeprowadzonych wizytacjach w zakresie postępowań dyscyplinarnych w niektórych radach adwokackich.

Prezes NRA adw. Andrzej Zwara powiadomił, że trwa dyskusja nad projektem zmian w Zbiorze zasad etyki adwokackiej i godności zawodu.

II. Posiedzenie Prezydium NRA w dniu 16 września 2011 r.

Po rozpatrzeniu spraw osobowych i podjęciu stosownych uchwał w głosowaniu tajnym Sekretarz NRA adw. Krzysztof Boszko omówił nadesłane protokoły ORA w Bydgoszczy, Kielcach, Lublinie, Siedlcach, Płocku, Wrocławiu i Zielonej Górze. Niektóre z nich wpłynęły w znacznie opóźnionym terminie.

Adwokat Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny NRA, poinformowała o konkursie krasomówczym, który odbył się w dniu 3 września br. w Płocku, co pozytywnie odnotowały miejscowe media.

Prezes NRA adw. A. Zwara omówił przebieg Zgromadzenia Izby w Siedlcach w dniu 11 września 2011 r., w którym wziął udział z adw. Ewą Krasowską i adw. Mirosławą Pietkiewicz. Zgromadzenie było połączone z uroczystym ślubowaniem nowych adwokatów. Prezes, który odniósł się również do podobnego aktu w dniu 8 września 2011 r. ORA w Gdańsku, pokreślił wyjątkową wymowę ślubowań, ponieważ nie jest to akt techniczny, ale wydarzenie uroczyste i symboliczne, w którym uczestniczą licznie rodziny nowych adwokatów i zaproszeni goście. Prezes podziękował Dziekanom ORA za ich zaangażowanie w realizację podobnych uroczystości.

Adwokat K. Komorowski podniósł, że w Rzeszowie na Zgromadzeniu postulowano powrót do egzaminu adwokackiego w formie ustnej.

Uchwałą nr 55/2011 Prezydium NRA odwołało ze składu Komisji Inwestycyjno-Finansowej adw. Jana Kwietnickiego.

Uchwałą własną nr 56/2011 Prezydium NRA przyznało odznakę „Adwokatura Zasłużonym” adw. adw.: Romanowi Kuszowi z Izby Adwokackiej w Katowicach, Bogusławowi Owsianikowi z Izby Adwokackiej w Bydgoszczy i Wojciechowi Troszkiewiczowi z Izby Adwokackiej w Siedlcach.

Zgodnie z wnioskami Komisji Inwestycyjno-Finansowej zdecydowano przekazać środki finansowe na rzecz ORA w Wałbrzychu, Biura NRA i Redakcji „Palestry”.

Na prośbę Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UW dofinansowano publikację Wartości a sukces zawodowy prawników – granice kompromisu.

Adwokat dr Monika Strus-Wołos omówiła projekt realizacji wywiadów z nestorami adwokatury. Prezydium zaakceptowało powyższą propozycję. Ponadto adw. M. Strus- ‑Wołos przypomniała, że 18 września 2011 r. w Łodzi odbędzie się uroczyste nadanie imienia śp. adw. Joanny Agackiej-Indeckiej placowi przy budynku Sądu Apelacyjnego (relacja z uroczystości zob. „Palestra” 2011, nr 9–10, s. 299–300).

Prezes NRA A. Zwara poinformował, że 9 września 2011 r. odbyło się spotkanie z Prezesem Trybunału Konstytucyjnego dotyczące współpracy w zakresie szkoleń dla adwokatów. Projektowane jest spotkanie Prezesa na podobny temat z Prezesami Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zapowiedział, że w najbliższym czasie odbędzie się debata poświęcona zawodom prawniczym zorganizowana przez NRA we współpracy z Redakcją „Rzeczypospolitej”. Prezes poinformował też, że Prezydent RP przyznał odznaczenia państwowe dziesięciu adwokatom z izb olsztyńskiej i białostockiej.

III. Posiedzenie Prezydium NRA w dniu 28 września 2011 r.

Prezydium NRA podjęło uchwały merytoryczne w sprawach osobowych, po czym Sekretarz adw. K. Boszko zreferował problematykę izb adwokackich wynikającą z protokołów ORA w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gdańsku, Koszalinie, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu.

Podniósł, że w izbach nie słabnie wysoki krytycyzm wobec przyznawania magistrom prawa uprawnień do występowania przed sądami. Zwrócił uwagę, że w niektórych izbach pojawiły się zastrzeżenia do pracy aplikantów i wzajemnych relacji z patronami. Wymaga to odpowiedniej reakcji w procesie kształcenia aplikantów. Zmniejszają się zaległości w płaceniu składek samorządowych, chociaż terminowość wpłat nasuwa zastrzeżenia. W Krakowie odbyło się kolejne ślubowanie adwokackie.

W Gdańsku miała miejsce III Polsko-Niemiecka Konferencja „Dialog Prawniczy”, a w Lublinie otwarta debata z udziałem adwokatów na temat etyki zawodowej. ORA w Poznaniu uczciła minutą ciszy pamięć adwokata Józefa Kaszni, który zmarł, przeżywszy 102 lata.

Uchwałą nr 57/2011 zapowiedziano skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów P.o.a.

Na wniosek ORA w Bydgoszczy uchwałą nr 58/2011 Prezydium przyznało odznaczenia „Adwokatura Zasłużonym” adw. Justynie Mazur; na wniosek ORA w Wałbrzychu adw. adw.: Wiesławowi Bielawskiemu, Adamowi Gabrielskiemu, Andrzejowi Graunitzowi, Januszowi Grodzińskiemu, Andrzejowi Pawlikowskiemu; na wniosek ORA w Szczecinie adw. adw.: Dorocie Gutowskiej, Elżbiecie Zaniemojskiej-Krześniowskiej.

Uchwałą nr 59/2011 Prezydium NRA odwołało prof. dr. hab. Witolda Wołodkiewicza  ze stanowiska Prezesa Rady Naukowej OBA, dziękując mu za długoletnią owocną pracę, a uchwałą nr 60/2011 powołało na to stanowisko adw. Wojciecha Cieślaka, profesora Uniwersytetu Gdańskiego.

Na wniosek Komisji Inwestycyjno-Finansowej przyznano środki finansowe związane z działalnością statutową ORA w Bydgoszczy, Częstochowie i Bielsku-Białej. Poinformowano, że w końcowej fazie postępowania administracyjnego znajduje się przejmowanie przez Skarb Państwa DPTA w Grzegorzewicach.

Uchwałą nr 61/2011 Prezydium NRA upoważniło adw. prof. dr. hab. Piotra Kruszyńskiego do wystąpienia przed Sądem Najwyższym w sprawie, której przedmiotem jest zagadnienie: „Czy aplikant adwokacki jest obrońcą w rozumieniu przepisu artykułu 225 § 3 k.p.k.”.

Prezes NRA adw. A. Zwara poinformował, że wkrótce rozpoczną się prace nad nowelizacją ustawy P.o.a., którym przewodniczył będzie adw. prof. Maciej Gutowski. Adwokat Małgorzata Gruszecka wyraziła zgodę na włączenie jej do prac nad ustawą P.o.a., zgłaszając rezygnację z funkcji Przewodniczącej Komisji Doskonalenia Zawodowego i Kształcenia Aplikantów Adwokackich. Prezydium NRA powołało dwie nowe komisje: Komisję Doskonalenia Zawodowego, a na jej przewodniczącego adw. Janusza Stecia (uchwała nr 62/2011) i Komisję Kształcenia Aplikantów Adwokackich z przewodniczącą w osobie adw. Anny Ślęzak (uchwała nr 63/2011). Opiekunem obu Komisji z ramienia Prezydium NRA została adw. M. Gruszecka.

Prezes NRA adw. A. Zwara poinformował o przebiegu uroczystości nadania imienia adw. Joanny Agackiej-Indeckiej placowi przy siedzibie sądów w Łodzi, dziękując adw. adw. Z. Wodo, D. Wojnarowi za przygotowanie tego ważnego wydarzenia w historii Adwokatury.

Nadchodzący rok 2012 to kompleks spraw do załatwienia, takich jak: monografia poświęcona adw. Marii Budzanowskiej, obchody 30-lecia obowiązywania ustawy Prawo o adwokaturze, prace nad metodami walki z nieuczciwą konkurencją w środowisku adwokackim, promowanie zawodu i tytułu adwokata na rynku pomocy prawnej. Prezes poinformował o kontaktach z BCC przejawiających się m.in. w udziale przedstawicieli NRA w konferencji pt. „Jak wzmocnić głos przedsiębiorców w procesie stanowienia prawa”, która odbyła się w dniu 26 września 2011 r. Jest to kontynuacja prac podjętych w okresie kadencji Prezes adw. Joanny Agackiej-Indeckiej.

Prezydium upoważniło wiceprezesa NRA adw. Jacka Trelę i adw. Monikę Strus-Wołos do podjęcia rozmów z przedstawicielami Sądu Najwyższego w przedmiocie kształcenia adwokatów w zakresie opracowania kasacji. Wobec nawiązania porozumień między ministerstwami sprawiedliwości Rosji i Polski o podjęciu współpracy Prezydium upoważniło adw. adw. J. Trelę i M. Strus-Wołos do rozmów z wybranymi organizacjami adwokackimi w Rosji.

IV. Posiedzenie Prezydium NRA w dniu 19 października 2011 r.

Po podjęciu uchwał w sprawach personalnych Prezydium NRA wysłuchało informacji z prac ORA przedstawionych obszernie przez Sekretarza NRA adw. Krzysztofa Boszkę. Informacje dotyczyły protokołów ORA: w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Katowicach, Łodzi, Płocku, Poznaniu, Szczecinie i Wałbrzychu.

Prezes NRA adw. A. Zwara poinformował o swoim udziale w Zgromadzeniu Izby Adwokackiej w Opolu, połączonym z uroczystym ślubowaniem nowych adwokatów. W Zgromadzeniu Izby w Kielcach, połączonym także ze ślubowaniem adwokackim, uczestniczyła członek Prezydium NRA adw. dr Monika Strus-Wołos.

Zaproszony w charakterze gościa adw. Adam Baworowski poinformował o zagrożeniach związanych z portalami internetowymi adwokatury, w tym także ze skrzynkami poczty elektronicznej. Podniesiono, że zaatakowanie kont poczty elektronicznej adwokatów może być bardzo niebezpieczne i naruszyć bezwzględny nakaz strzeżenia tajemnicy zawodowej. Atak taki należy zgłosić policji.

Adw. Ksawery Łukawski, który na posiedzenie Prezydium NRA zaproszony został w charakterze eksperta, przedstawił swoje stanowisko w kwestii rozstrzygania ewentualnych sporów między adwokatami i powołania Centrum Mediacyjnego przy NRA.

Prezes A. Zwara poprosił adw. Katarzynę Przyłuską-Ciszewską o przedstawienie projektu powstania przy NRA Centrum Mediacyjnego. Idea instytucji oparta jest na przepisach prawa europejskiego i prawa cywilnego.

Adwokat K. Przyłuska-Ciszewska poinformowała, że przy Ministerstwie Sprawiedliwości powstała Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów, w której zasiada jeden adwokat. Rada ta chce zorganizować centra przy m.in. korporacjach, szkołach czy organizacjach społecznych. Listy rekomendowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości mediatorów pojawiają się w sądach. Mediatorzy działają też przy Krajowej Izbie Gospodarczej, mogą być nimi adwokaci, których liczba wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat. Według regulaminu centrum mediacyjnego przy KIG mediator może stać się arbitrem i brać udział w wydaniu wyroku arbitrażowego.

Centrum Mediacyjne przy NRA może odegrać istotną rolę w praktyce rozwiązywania sporów. Adwokaci swoją wiedzą i umiejętnościami mogą zagwarantować, że ugoda zostanie tak skonstruowana, żeby sąd ją zaakceptował. Adwokat K. Boszko stwierdził, że pomysł utworzenia Centrum Mediacyjnego przy NRA jest słuszny. Adwokat K. Przyłuska-Ciszewska uważa jednak, że projekt regulaminu Centrum Mediacyjnego wymaga ulepszeń. Mediacje to szansa dla adwokatów, szczególnie młodych, do zaistnienia na rynku usług prawnych. Centrum powstałoby na razie przy NRA, a potem mogłyby zostać utworzone odziały w izbach adwokackich, jeśli taka będzie potrzeba. Prezes A. Zwara zwrócił się do adw. K. Przyłuskiej-Ciszewskiej o opracowanie struktury Centrum.

Adwokat Katarzyna Szoda przedstawiła informację na temat przebiegu szkoleń prowadzonych pod auspicjami Trybunału Konstytucyjnego. Przekazała też wiele uwag związanych z problematyką szkoleń.

Prezes A. Zwara poinformował, że adw. adw. Jacek Trela i dr M. Strus-Wołos, działając z upoważnienia Prezydium NRA, zostali umocowani do uzgodnienia z Sądem Najwyższym szczegółowego trybu prowadzenia wykładów przez Sędziów SN dla adwokatów w zakresie skarg kasacyjnych.

Adwokat dr M. Strus-Wołos stwierdziła, że w dniu 19 października br. NRA i Concordia Polskie Towarzystwo Spraw Ubezpieczeń Wzajemnych podpisało porozumienie, którego celem jest promowanie ubezpieczeń pomocy prawnej. M. Strus-Wołos dodała, że w powyższym zakresie zostaną podjęte rozmowy również z innymi ubezpieczycielami.

Przy udziale Dziekana adw. Jana Kwietnickiego omawiano sprawę uregulowania zaległości w składkach ORA w Toruniu.

Poinformowano, że 10 grudnia 2011 r. w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona problemowi dyskryminacji kobiet organizowana przez Komisję Praw Człowieka NRA.

V. Posiedzenie Prezydium NRA w dniu 26 października 2011 r.

Posiedzenie rozpoczęło się od sprawozdania Sekretarza adw. K. Boszki, który omówił protokoły ORA w Bydgoszczy, Koszalinie, Toruniu. Referent stwierdził, że istnieją uchybienia, które trzeba wyjaśnić, i tak np. w izbie koszalińskiej funkcjonuje aplikant adwokacki występujący przed sądami, mimo że nie ma ustalonego patrona. ORA oczekuje, że aplikant sam znajdzie sobie patrona, podczas gdy jest to obowiązek ORA. W izbie toruńskiej zaistniała nieprawidłowa sytuacja polegająca na kolizji stanowisk samorządowych (Sekretarz ORA pełnił jednocześnie funkcję sędziego WSD). Rada odwołała Sekretarza, przeciwko któremu zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Na nowego Sekretarza Rada powołała adw. Monikę Grzywacz.

Prezes adw. A. Zwara omówił uroczyste ślubowanie adwokatów zorganizowane przez ORA w Katowicach. Prezes poinformował, że Komisja ds. Etyki złożyła do Prezydium ostateczny projekt nowelizacji Kodeksu etyki, który będzie poddany głosowaniu na najbliższym posiedzeniu plenarnym NRA w dniu 19 listopada 2011 r.

Wiceprezes adw. Jacek Trela i adw. dr Monika Strus-Wołos stwierdzili, że nadal trwają starania w przedmiocie uchwalenia w trybie parlamentarnym przedsądowej nieodpłatnej pomocy prawnej. Przypomniano, że w przyszłym roku będą w Sejmie trwały prace dotyczące projektu ustawy o państwowych egzaminach prawniczych, obron w sprawach karnych (projektowany jest udział radców prawnych), ochrony tytułu zawodowego adwokata, walki z nieuczciwą konkurencją, udziału adwokatury w ochronie bezpieczeństwa prawnego obywateli w związku z Euro 2012. Chodzi tu przede wszystkim o miasta, w których odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Powstają zespoły adwokatów w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, które będą kontaktowały się z adwokaturą ukraińską w sprawach ochrony bezpieczeństwa na Mistrzostwach. Postanowiono, że Zastępca Sekretarza Prezydium adw. Krzysztof Komorowski będzie koordynował współpracę z adwokatami ukraińskimi.

Prezydium zapoznało się ze strategią zespołu medialnego NRA na 2012 r. (wizerunek adwokatury).

Prezydium zatwierdziło projekt regulaminu Sądu Polubownego Adwokatury Polskiej przedstawiony przez adw. Ksawerego Łukawskiego i zdecydowało o skierowaniu go na posiedzenie plenarne NRA. Projekt uchwały w tej sprawie przygotują adw. Krzysztof Boszko i adw. Krzysztof Komorowski.

Adw. Katarzyna Przyłuska-Ciszewska zgodziła się na przyjęcie kierownictwa Centrum Mediacyjnego, w wypadku akceptacji założeń powyższego Centrum na najbliższym posiedzeniu NRA.

Prezydium podjęło decyzję, że opiekunem Komisji Kształcenia Aplikantów z ramienia NRA zostanie adw. Krzysztof Komorowski, natomiast opiekunem Komisji ds. Doskonalenia Zawodowego pozostanie adw. Małgorzata Gruszecka.

Prezes WSD adw. Jacek Ziobrowski poinformował, że uchwały nr 30/2008 oraz 40/2009  dotyczące kosztów dyscyplinarnych są sprzeczne z przepisami ustawy P.o.a. Wraz z adw. Ewą Krasowską opracował projekt nowej uchwały w tej sprawie, który został rozesłany do sędziów i rzeczników dyscyplinarnych w celu zgłaszania uwag. Do tej pory żadne uwagi nie wpłynęły. Do podjęcia ostatecznych decyzji konieczne będzie stanowisko poszczególnych Izb.

Adw. Krzysztof Boszko zaproponował, aby zwrócić się do kolegów z prośbą o przyspieszenie zgłaszania uwag do projektu.

Wiceprezes adw. Zenon Marciniak stwierdził, że w finalnym stadium znajduje się przekazanie budynku DPTA w Grzegorzewicach lokalnemu Starostwu.

Omówiono bieżące sprawy finansowe realizowane przez Prezydium oraz delegacje członków Prezydium na konferencje i wizytacje.

0%

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".