Poprzedni artykuł w numerze
P o okresie wakacyjnym rytm życia korporacyjnego dał znać o sobie różnymi wydarzeniami. Wśród nich zauważyć należy ważną uroczystość związaną z przyjęciem przez Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej Mecenasa Jana Kuklewicza (w otoczeniu członków ORA) ślubowania od 95 osób, które (w gronie 109 osób) zdawały państwowy egzamin adwokacki w dniach 14–17 czerwca 2011 r. Ślubowanie odbyło się 21 września 2011 r. w sali audytoryjnej Wydziału Prawa UJ w Pałacu Larischa przy ul. Brackiej 12. W sali zgromadzili się uczestnicy i goście, w tym Wiceprezes NRA i równocześnie opiekun izby krakowskiej z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej, Mecenas Jacek Trela, Wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie Sędzia Michał Niedźwiedź, Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych Mecenas Michalina Nowokuńska. Wśród gości wyróżnić należy także Mecenasa Zbigniewa Dykę – zasłużonego wybitnie dla adwokatury, a także członków Naczelnej Rady Adwokackiej adw. dr Małgorzatę Kożuch i adw. Stanisława Kłysa. W wypełnionej po brzegi sali dostrzec można było wielu patronów, byłych – już obecnie – aplikantów adwokackich, a także ich rodziny i przyjaciół. Przed takim to gremium stawali kolejno w dwudziestokilkuosobowych grupach aplikanci adwokaccy w celu wygłoszenia za Dziekanem słów roty przyrzeczenia adwokackiego. W takiej chwili dała się odczuć powaga uroczystości, która przecież zapadnie w pamięć wszystkim w niej uczestniczącym.
Wygłoszone następnie przez Dziekana ORA adw. Jana Kuklewicza przemówienie zawierało nie tylko podkreślenie wagi i konsekwencji złożonego ślubowania, którego wypełnienie będzie treścią codziennej pracy adwokackiej, ale i element serdeczności związany z przyjęciem w szeregi adwokatury znacznego grona obecnie już Kolegów- ‑adwokatów, których nic nie będzie dzieliło z wykonującymi zawód członkami izby adwokackiej. Wystąpienie Pana Dziekana zawierało też zachętę i zaproszenie do pracy samorządowej. W podobnej tonacji wypowiedział się w swym wystąpieniu Pan Wiceprezes NRA adw. Jacek Trela, zwracając uwagę m.in. na potrzebę nie tylko formalnego, ale zgodnego z postawą obywatelską wykonywania zawodu adwokata. Na słowa skierowane do wstępujących w zawód adwokata odpowiedział były starosta roku adw. Dariusz Gradzi, który podziękował za trudy władz korporacyjnych, organizatorów odbytej aplikacji adwokackiej, wykładowców oraz wyraził gotowość włączenia się do prac samorządu adwokackiego, co było odpowiedzią na apel Pana Dziekana.
Podczas uroczystości wszystkim ślubującym wręczono upominki w postaci wydanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Krakowie przepisów ustawy Prawo o adwokaturze, wybranych uchwał i regulaminów Naczelnej Rady Adwokackiej oraz dwóch publikacji, zbiorowej pt. Adwokatura w dawnej Galicji i Historia Krakowskiej Izby Adwokackiej autorstwa Tomasza J. Kotlińskiego. Natomiast Wydawnictwo Wolters Kluwer przekazało opublikowane przez siebie pozycje, stanowiące pomoc w pracy adwokackiej.
Odbywane po opisywanych uroczystościach spotkania przy lampce wina pozwalały na bardziej emocjonalną, swobodną wymianę uwag i wspomnień uczestników tego wydarzenia.