Poprzedni artykuł w numerze
Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 17 lipca 2018 r.
Przewodnicząca Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich adw. Elżbieta Nowak poinformowała o trwających pracach nad nowym programem szkolenia aplikantów. W wykonaniu uchwały NRA o modelowych założeniach aplikacji Komisja podjęła działania w celu utworzenia centralnej bazy wykładowców, którzy mogliby prowadzić zajęcia ze swojej specjalności w różnych izbach. Przedstawiła propozycję sposobów wsparcia finansowego organizacji szkoleń dla aplikantów w mniejszych izbach przez NRA. Intencją Komisji było sporządzenie listy osób bardzo dobrze przygotowanych do prowadzenia wykładów z określonej tematyki. Poinformowała, że w pierwszej kolejności zwróciła się do kierowników szkolenia o wskazanie konkretnych zagadnień prawnych. Izby będą wspierane właśnie w takim zakresie, a nie z ogólnych dziedzin prawa.
Prezes NRA adw. Jacek Trela poinformował, że Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do NRA z pismem dotyczącym potrzeby uwzględnienia zagadnienia roli obrońcy – adwokata w sprawach wobec nieletnich przy realizacji zajęć szkoleniowych dla aplikantów adwokackich i doskonalenia zawodowego adwokatów. Zwróci się również do redakcji „Młodej Palestry” o rozważenie zamieszczenia publikacji na temat roli adwokata w tych postępowaniach.
W związku z projektowaną nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego – projektem z dnia 27 czerwca 2018 roku o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej uznało, że jest on niekorzystny dla obywateli, i postanowiło:
- zwrócić się do Komisji Legislacyjnej przy NRA o przygotowanie opinii do projektu ustawy z dnia 27 czerwca br.;
- zwrócić się do specjalisty z dziedziny psychologii społecznej o opracowanie stanowiska wspierającego opinię NRA, a dotyczącego kwestii mechanizmu odwoływania się od orzeczeń do składów równoległych w zakresie oceny;
- podjąć działania w celu zainteresowania mediów propozycjami legislacyjnymi, które ograniczają prawa stron;
- zwrócić się do redakcji magazynu „Adwokat” w sprawie zamieszczenia tematu nowelizacji k.p.c. w najbliższym numerze pisma (w ujęciu dotyczącym oceny skutków dla praw obywateli).
Prezes adw. J. Trela poinformował, że 9 lipca br. odbyło się posiedzenie senackiej komisji samorządu terytorialnego w sprawie zmiany ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, w którym uczestniczył razem z adw. Dariuszem Golińskim. Byli również obecni przedstawiciele KRRP i Kancelarii Prezydenta. Złożyliśmy propozycje zmian do ustawy uchwalonej przez Sejm, zajmując również stanowisko co do samej koncepcji nieodpłatnej pomocy prawnej oraz pieczy nad środkami państwa, które powinny być rozważnie rozdzielane dla osób rzeczywiście potrzebujących tej pomocy, a nie do nieokreślonego grona. Przewodniczący senackiej komisji nie przybył na posiedzenie, a zaraz po przedstawieniu stanowisk przez gości, bez dyskusji, odbyło się głosowanie, w którym 3 senatorów z PiS było za projektem bez wprowadzania żadnych zmian, a 4 senatorów z PO wstrzymało się od głosu. Senat przyjął później tę ustawę.
Prezes adw. J. Trela poinformował, że adw. dr Magdalena Matusiak-Frącczak przygotowała opinię do senackiego projektu ustawy dotyczącego kancelarii odszkodowawczych. Prezydium zdecydowało o przedłożeniu jej Senatowi RP.
Sekretarz NRA adw. Rafał Dębowski omówił kwestię opracowania elektronicznego systemu umożliwiającego członkom NRA zdalny dostęp do dokumentacji biura NRA. W biurze NRA od wielu lat funkcjonuje elektroniczny system obiegu dokumentów, z którego wyłączona jest dokumentacja pionu dyscyplinarnego i Referatu Skarg. Umożliwienie dostępu do dokumentacji szerokiemu gronu osób jest technicznie możliwe, jednak wymaga analizy w świetle nowych przepisów o ochronie danych osobowych.
Prezydium NRA zaakceptowało ww. kosztorys realizacji przez Pracownię Wystawienniczą PASSE PARTOUT wystawy „Adwokaci polscy Ojczyźnie”, która będzie prezentowana na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w dniach 13 sierpnia–3 września br. Ponadto zdecydowało o wsparciu organizacji XIII Adwokackich Mistrzostw Polski w Żeglarstwie – Węgorzewo 2018; delegowało adw. prof. Piotra Kardasa, wiceprezesa NRA, na otwarcie roku prawniczego, które odbędzie się w dniach 29 września–2 października 2018 r. w Londynie; omówiło projekt Sprawozdania z działań Adwokatury składanego Prezydentowi RP; zdecydowało o opracowaniu projektu uchwały, która zostanie poddana pod głosowanie w trybie obiegowym w ciągu najbliższych dni, w związku z akcją protestacyjną policjantów.
Prezes NRA adw. J. Trela poinformował, że Komisja Praw Człowieka przy NRA nawiązała współpracę z biurem Rzecznika Praw Obywatelskich w ramach społecznej akcji prewencji tortur w postępowaniach prowadzonych przez organy ścigania. Pojawiła się propozycja, aby na ten temat prowadzić zajęcia dla aplikantów.
Nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z 8 sierpnia 2018 r.
Prezydium NRA zdecydowało o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego NRA w dniu 29 sierpnia 2018 r. w siedzibie NRA w Warszawie w związku z kandydowaniem do SN adwokatów, w tym pełniących funkcje w samorządzie Adwokatury, w procedurze ogłoszonej postanowieniem Prezydenta RP z dnia 24 maja 2018 r.