Poprzedni artykuł w numerze
P ozycja, która ukazała się jako tom drugi w ramach serii wydawniczej nazwanej Systemem postępowania cywilnego, jest na wskroś nowoczesna dzięki wieloaspektowemu sposobowi ujęcia tematu. Stanowi ona pierwsze na rynku kompleksowe opracowanie postępowania dowodowego w sprawach cywilnych. Dzieło przygotowane przez zespół znakomitych prawników – uczonych oraz praktyków – nie ogranicza się do analizy jedynie rozwiązań zawartych w Kodeksie postępowania cywilnego i stosowanych przez sądownictwo powszechne oraz Sąd Najwyższy; jego wielkim walorem jest uwzględnienie i wyczerpujące omówienie także regulacji unijnych oraz wynikających z międzynarodowych konwencji, jak również zwrócenie uwagi na swoistości występujące w postępowaniach arbitrażowych.
Autorzy nie tylko zanalizowali funkcjonowanie rozmaitych kategorii dowodów. Zaproponowali czytelnikom między innymi również podejście do nowej w polskim ustawodawstwie instytucji umowy dowodowej. Obszernie odnieśli się też do kwestii nadużycia uprawnień procesowych w kontekście postępowania dowodowego.
O tym, że omawiane tu opracowanie należy do nowej generacji wydawnictw porządkujących w pełni wybrane zagadnienia, świadczy ponadto podjęcie próby szczegółowego opisania źródeł dowodowych spotykanych w praktyce od niedawna, takich na przykład jak wydruki komputerowe czy strony internetowe. Autorzy nie uchylają się także od własnego ujęcia zagadnień wątpliwych, m.in. zdefiniowania, czym w istocie jest stwierdzanie treści prawa obcego.
Kompleksowość ujęcia przejawia się ponadto w tym, że uwzględniono instytucje pokrewne dowodzeniu, w szczególności uprawdopodobnianie, system domniemań oraz zabezpieczanie dowodów.
Autorzy pokusili się również – przy omawianiu poszczególnych zagadnień – o uwzględnienie w niezbędnym zakresie uregulowań nadzwyczajnych przyjętych przez ustawodawcę w związku ze stanem epidemii Covid-19; dotyczy to na przykład praktyki przesłuchiwania świadków i stron.
Dowody w postępowaniu cywilnym są pozycją, po którą bez wątpienia sięgać będą praktycy, świat nauki prawa znajdzie zaś w niej cenne punkty odniesienia.