Poprzedni artykuł w numerze
Jubilat adw. Andrzej Bąkowski
23 listopada 2017 r. adwokat Andrzej Bąkowski, członek Kolegium „Palestry” i wieloletni jej Autor, obchodził Jubileusz 90-lecia urodzin. Ten Jubileusz był okazją do zorganizowania szczególnego spotkania, które odbyło się w gościnnym domu Jubilata. W spotkaniu udział wzięli: redaktor naczelny „Palestry” adw. Czesław Jaworski, zastępca redaktora naczelnego adw. prof. UW, dr hab. Adam Redzik, dyrektor Biura Naczelnej Rady Adwokackiej Łukasz Tkacz, syn Jubilata adw. Julian Bąkowski, Grażyna Oziemska z biura Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury oraz Anna Grabowska i piszący te słowa z redakcji „Palestry”.
Jubileuszowe spotkanie w domu adw. Andrzeja Bąkowskiego w zalesionej dzielnicy Warszawy – Wesołej – rozpoczęło się od chóralnego odśpiewania Jubilatowi Sto lat, toastu i serdecznych urodzinowych życzeń. Do życzeń i gratulacji dla Jubilata dołączył się Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Jacek Trela. Z okazji Jubileuszu adw. Andrzeja Bąkowskiego został nagrany krótki film z udziałem Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej oraz wszystkich pracowników Biura NRA. Film ten został wyświetlony Jubilatowi i przekazany na płycie DVD wraz z pisemnymi życzeniami od Prezesa NRA.
Jubilat został obdarowany specjalnie na tę okazję wydaną, a przygotowaną w tajemnicy, księgą zawierającą wszystkie Jego opracowania opublikowane na łamach „Palestry” w latach 1986–2016 – z pominięciem Kroniki adwokatury, w której od lat relacjonuje przebieg posiedzeń Prezydium NRA oraz posiedzeń plenarnych NRA.
Tytuł księgi – Z zakamarków pamięci i po lekturze – nawiązuje do nazwy autorskiego działu Mecenasa Bąkowskiego z łamów „Palestry” i do charakterystycznego sposobu dzielenia się w nim swoimi wydobytymi z pamięci refleksjami zainspirowanymi lekturą wskazywanych książek. Publikacja przygotowana została przez zespół redakcji „Palestry”: adw. Czesława Jaworskiego, Annę Grabowską, adw. Adama Redzika i Macieja Kwieka, a przedmowę napisał Adam Redzik. Zawiera ona szczegółową biografię adw. Andrzeja Bąkowskiego, obejmującą historię rodziny, przebieg pracy zawodowej i praktyki adwokackiej.
Na księgę składają się opracowania adw. Andrzeja Bąkowskiego podzielone na cztery części: 1. Moja Adwokatura, 2. Po lekturze, 3. Szpalty pamięci, 4. Noty recenzyjne. Część pierwszą rozpoczyna opracowanie, które nigdy wcześniej nie ukazało się w „Palestrze”, a przygotowane zostało przed laty na użytek portalu Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury, pt. Szkic do problematyki dyscypliny adwokackiej w przekroju historii Adwokatury.
Ta obszerna, bo licząca 644 strony księga to wyraz szczególnego podziękowania Naczelnej Rady Adwokackiej i Redakcji „Palestry” za wieloletnią pracę i zaangażowanie w sprawy samorządu adwokackiego. Dość przypomnieć, że Mecenas Bąkowski, który – jak wskazano – od lat jest kronikarzem NRA, przez wiele kadencji był sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury, a w latach 2001–2007 jego wiceprezesem. Ponadto przez dwie kadencje (1989–1995) był rzecznikiem dyscyplinarnym NRA. Pracował też w wielu komisjach w Izbie Adwokackiej w Warszawie, a także przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, np. w Komisji Praw Człowieka przy NRA czy Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu przy ORA w Warszawie. Dwukrotnie był sędzią Trybunału Stanu (1991–1993 i 1997–2001). Za obrony w procesach politycznych, w tym w procesie Radia „Solidarność” oraz procesach Komitetu Obrony Robotników, w 2009 r. został przez Prezydenta RP odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 r. otrzymał Wielką Odznakę „Adwokatura Zasłużonym”, a dwa lata później wyprodukowano film dokumentalny (w formie wywiadu) w ramach serii „Nestorzy Adwokatury Polskiej”, który (wraz ośmioma innymi) został dołączony na nośniku DVD do zeszytu 5–6 „Palestry” z 2012 r.
W czasie jubileuszowego spotkania nie brakowało wzruszeń, wspomnień i miłych rozmów w gronie oddanych Jubilatowi współpracowników i zarazem przyjaciół z Redakcji „Palestry”.
Sto lat, Panie Mecenasie!