Poprzedni artykuł w numerze
Członek Prezydium Czeskiej Izby Adwokackiej (ČAK) Antonín Mokrý osiągnął znaczący międzynarodowy sukces. Na sesji plenarnej w Brukseli w listopadzie 2017 r. został wybrany Prezesem Rady Europejskich Izb Adwokackich (CCBE) na roczną kadencję i rozpoczął sprawowanie tej funkcji z dniem 1 stycznia 2018 r.
Nowo wybrany przewodniczący nie jest nowicjuszem w CCBE, rozpoczął współpracę z tą organizacją z ramienia czeskiej adwokatury już w pierwszych latach XXI w., zanim Czechy dołączyły do Unii Europejskiej, a jeszcze wcześniej, w latach 90., zdobył również doświadczenie w innych organizacjach adwokackich działających na skalę międzynarodową, takich jak AIJA i UIA. W CCBE pracował przez sześć lat w Komisji Finansowej, był również członkiem Komitetu ds. Swobodnego Przepływu Prawników i sprawował inne ważne funkcje.
Gratulacje dr. Antonínowi Mokremu z okazji wyboru na funkcję Prezesa CCBE składa Przewodniczący Czeskiej Izby Adwokackiej dr Vladimír Jirousek
„Pozostaję czynnym adwokatem i zdaję sobie sprawę, że połączenie praktyki z pracą w strukturze europejskiej jest i nadal pozostanie dość trudne. Z drugiej strony sprawowanie zaszczytnej funkcji międzynarodowej jest dla mnie wyzwaniem, któremu z całych sił pragnę sprostać” – powiedział dr Mokrý przy okazji swojego wyboru. „Chciałbym, aby rok mojej prezydentury odbył się bez większych zawirowań w zakresie wydarzeń politycznych, gospodarczych i społecznych na naszym kontynencie. Polityka wpływa na nasze położenie, czy tego chcemy, czy nie. Powtarzające się gdzieniegdzie ataki terrorystyczne powodują nadmiernie intensywne poczucie zagrożenia, które następnie prowadzi do wysiłków zmierzających do ograniczenia praw i swobód obywatelskich, a w konsekwencji zagraża istnieniu rządów prawa”. Jeśli chodzi o działania CCBE, to zdaniem nowego jej Prezesa konieczne jest sumienne opracowywanie programów, które są następnie starannie realizowane na kolejnych etapach, z poszanowaniem zasad wypracowanych przez wszystkich poprzedników Antonina Mokrego na piastowanym teraz przezeń stanowisku. „Skoncentruję się w szczególności na zbliżającym się opracowaniu ostatecznego tekstu konwencji dotyczącej adwokatury, na problematyce cyberprzestrzeni i pojawiania się nowych technologii, na ochronie danych osobowych, znaczeniu Brexitu i innych gorących tematach”.
CCBE jest najważniejszą europejską organizacją prawniczą z siedzibą w Brukseli, reprezentującą milion europejskich adwokatów poprzez jej członków, którymi są stowarzyszenia adwokackie, w sumie z 45 krajów europejskich. CCBE działa jako swoisty łącznik między organami Unii Europejskiej a europejskimi krajowymi adwokaturami i dlatego jest uznawane za „głos palestry” na naszym kontynencie. Zarówno czeska, jak i polska adwokatura (a także polscy radcowie prawni) są pełnoprawnymi członkami tej organizacji od 2004 r.