Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Palestra 1-2/2017

Posiedzenia plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej

Udostępnij

Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej, Bydgoszcz, 25 czerwca 2016 r.

 

Po otwarciu posiedzenia i powitaniu gości Naczelna Rada Adwokacka minutą ciszy uczciła pamięć adw. Andrzeja Sandomierskiego oraz adw. Macieja Dubois.

Adwokat Andrzej Zwara podziękował adw. Justynie Mazur, dziekan ORA w Bydgoszczy, za zorganizowanie posiedzenia NRA oraz niezwykle miłe przyjęcie. Raz jeszcze złożył gratulacje z okazji jubileuszu 65-lecia Izby Adwokackiej w Bydgoszczy. Następnie przedstawił sprawozdanie z prac Prezydium NRA. Poinformował, że adw. Andrzej Dzięcioł i adw. Henryk Stabla złożyli rezygnacje z funkcji członków NRA w związku z wyborem do składu ORA w Katowicach. Podziękował obu za dotychczasową pracę i życzył sukcesów w pracy na rzecz Izby. Złożył serdeczne gratulacje dziekanom poszczególnych ORA wybranym przez Zgromadzenia na pierwszą bądź drugą kadencję. Podziękował również tym dziekanom, którzy zakończyli swoją pracę. Wskazał na dynamikę wydarzeń publicznych i politycznych ostatnich miesięcy.

Środowisko adwokackie jest politycznie podzielone – jest to normalne zjawisko w społeczeństwie obywatelskim. Stwierdził, że cechą życia politycznego w Polsce jest to, że politycy uważają instytucje publiczne za swoją własność. Adwokatura jest instytucją publiczną, ale nie polityczną, a naszym zadaniem ustawowym jest dbanie o idee społeczeństwa obywatelskiego i standardy demokratycznego państwa prawnego. Prezydium NRA zdecydowało, że w walkę polityczną nie powinno się wchodzić. Należy natomiast budować i umacniać swoją pozycję jako instytucji publicznej, mając jednak świadomość, że nie mamy żadnych wpływów politycznych. Jak pokazuje historia, dla adwokatów niemal nigdy nie wiał pomyślny wiatr. Poinformował, że Prezydium NRA podjęło działania w celu wydania wspomnień Aleksandra Mogilnickiego – adwokata i sędziego SN, świadka i twórcy wymiaru sprawiedliwości w Polsce po 1918 roku – który opisał ówczesną walkę w środowisku polityków i prawników. Każdy delegat na Krajowy Zjazd Adwokatury otrzyma tę publikację. Z tych wspomnień wynika jasno, że monopolizacja życia publicznego przez struktury partyjne nie jest nowym zjawiskiem. Adwokatura ma świadomość historyczną – przez perspektywę 98 lat istnienia (jako samorządu w strukturze Państwa Polskiego). Poinformował, że NRA bierze aktywny udział w procesie legislacyjnym – do NRA wpływają projekty aktów legislacyjnych, do których sporządzane są opinie. Choć te opinie stoją na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, politycy bardzo często nie biorą ich pod uwagę.

Prezes NRA poinformował też, że na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji zamieszczone zostały projekty rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości w sprawie stawek adwokackich za sprawy z urzędu i z wyboru – ze wskazaniem krótkiego terminu na przedstawienie stanowiska. Te projekty nie wpłynęły jednak oficjalnie do NRA. Z tej przyczyny wystąpił na piśmie do Ministra Sprawiedliwości, informując, że ta sprawa będzie przedmiotem dyskusji na dzisiejszym posiedzeniu NRA, a opinia zostanie przedłożona MS w stosownym czasie. Obecne projekty są wynikiem znanej wszystkim debaty sejmowej, w której minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarzucił swojemu poprzednikowi dokonanie wielkich zmian stawek na dwa dni przed opuszczeniem urzędu. To przykład politycznej farsy i manipulacji. Stwierdził, że NRA może w krótkim stanowisku wskazać, że wszystkie proponowane zmiany są niepoważne, a dotykają głównie obywateli, ograniczając im dostęp do sądu. Dodał, że radcowie prawni proponują współpracę i rozpoczęcie merytorycznej rozmowy z Ministrem Sprawiedliwości nad opracowaniem systemowego rozwiązania.

Adwokat Borysław Szlanta przedstawił nowego dziekana ORA w Radomiu, adw. Marka Jagielskiego. Podziękował członkom Prezydium NRA za udział w uroczystości otwarcia nowej siedziby ORA w Radomiu.

Adwokat Małgorzata Kożuch poinformowała, że po głębokim namyśle postanowiła kandydować na stanowisko prezesa NRA przyszłej kadencji.

Adwokat Piotr Kruszyński poinformował o wydaniu przez Muzeum Auschwitz-Birkenau publikacji pt. Adwokaci polscy w obozie koncentracyjnym Auschwitz 1940–1945. Jest to słownik biograficzny, który został opracowany z inicjatywy Ośrodka Badawczego Adwokatury. Autorem pracy jest dr Jerzy Dębski, ale powstała ona również dzięki zaangażowaniu kolegów z Krakowa – adw. Jana Kuklewicza, adw. Marcina Imiołka i adw. Grzegorza Eliasza, którym serdecznie podziękował.

Adwokat Wojciech Biegański podziękował wszystkim zebranym za współpracę w gronie NRA. Przedstawił swojego następcę – adw. Jerzego Lachowicza, nowego dziekana ORA w Wałbrzychu.

Adwokat Tomasz Korczyński przypomniał, że 8 września wejdą w życie znowelizowane przepisy k.p.c. i Prawa o adwokaturze. Trwa pilotażowy program połączenia systemu sądowego z bazą danych w SOA.

Po dyskusji NRA przyjęła uchwałę nr 62/2016 w sprawie określenia udziału poszczególnych izb adwokackich w pokrywaniu jej wydatków budżetowych w 2016 r. w formie składek tworzących Fundusz Administracyjny. NRA jednomyślnie podjęła też uchwałę w sprawie zmiany treści zapisu tzw. uchwały budżetowej na 2016 r. (nr 59/2016) z 12 marca 2016 r. oraz zmiany zapisu w (uchwała nr 63/2016).

Adwokat Jerzy Glanc podjął temat projektów rozporządzeń MS w sprawie stawek adwokackich. Adwokat Rafał Dębowski wskazał, że w rozporządzeniach brak rozwiązań systemowych, co widać wyraźnie chociażby w zestawieniu z rosnącą wysokością płacy minimalnej oraz deklarowanymi minimalnymi stawkami godzinowymi w Polsce. W dyskusji udział wzięli także adwokaci A. Zwara, prof. Maciej Gutowski, Jacek Trela, Grzegorz Majewski, Roman Kusz, prof. Piotr Kardas, Ziemisław Gintowt, Mirosława Pietkiewicz, Jarosław Zdzisław Szymański, Włodzimierz Łyczywek oraz dr Małgorzata Kożuch. Zwracano uwagę, że system pomocy prawnej z urzędu i w ogóle cały system pomocy socjalnej jest w Polsce przypadkowy i niedopracowany – sądy uznaniowo decydują o przyznaniu pełnomocnika z urzędu, procedury w poszczególnych postępowaniach są różne, częścią pomocy socjalnej zajmuje się ZUS, a częściowo sędziowie.

Adwokat Anisa Gnacikowska poinformowała, że jest przedstawicielem NRA w Radzie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Edukacji Prawnej. Z informacji zebranych przez MS wynika, że system nieodpłatnej pomocy prawnej nie funkcjonuje – średnio w jednym punkcie jest udzielana jedna porada dziennie. Podjęto już rozmowy na temat rozszerzenia katalogu osób uprawnionych do otrzymania takiej pomocy.

Uchwałą nr 64/2016 dokonano zmiany § 58 Zbioru zasad etyki adwokackiej i godności zawodu (nowe brzmienie: „Adwokatowi nie wolno brać udziału w czynnościach egzekucyjnych, z którymi wiąże się użycie środków przymusu bezpośredniego”).

Podjęto uchwałę w sprawie rekomendacji Krajowemu Zjazdowi Adwokatury przyjęcia elektronicznego systemu liczenia głosów (uchwała nr 65/2016) oraz uchwałę o powołaniu Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego NRA (uchwała nr 66/2016) w osobie adw. Przemysława Rosatiego.

Adwokat Jacek Ziobrowski zwrócił uwagę dziekanów na treść orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 21 czerwca br. Trybunał orzekł, że art. 526 k.p.k. jest niezgodny z Konstytucją w zakresie, w jakim ograniczał możliwość wniesienia kasacji przez adwokata i radcę prawnego we własnej sprawie. TK uznał to za nadmierny formalizm i nieproporcjonalne ograniczenie nakładane przez prawo.

Podjęto jednomyślną uchwałę w sprawie skierowania do TK wniosku dotyczącego przepisów ustawy o Policji (uchwała nr 67/2016).

Adwokat Andrzej Zwara poinformował, że 23 lipca br. odbędzie się Bieg Powstania Warszawskiego – grupa Adwokatury Polskiej pobiegnie, aby uczcić pamięć koleżanek i kolegów, który zginęli w czasie Powstania.

Adwokat Jacek Trela poinformował, że 28 czerwca br. w siedzibie PAP w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody „Złota Waga” przyznawanej przez NRA dziennikarzom.

Adwokat Cezary Goryszewski w związku z upływającą drugą kadencją na stanowisku dziekana ORA w Opolu złożył wszystkim zebranym podziękowania za udaną współpracę.

Adwokat Stanisław Kłys przypomniał, że w lutym br. w Krakowie odbyło się seminarium naukowe poświęcone pamięci abp. Józefa Życińskiego. Ta inicjatywa oraz wydanie płyt z nagraniami kazań Arcybiskupa wraz muzyką są oceniane niezwykle wysoko. Przedstawił inicjatywę nagrania płyty poświęconej pamięci adw. Joanny Agackiej-Indeckiej z muzyką organową.

Nadzwyczajne Posiedzenie Plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie, 15 września 2016 r.

 

Prezes adw. Andrzej Zwara stwierdził, że NRA zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu w związku z tzw. „aferą reprywatyzacyjną”. W tej głośnej medialnie sprawie nie chodzi na razie o prawdę, ale o brutalną grę polityczną, w której Adwokatura może stać się kozłem ofiarnym. W najbliższym czasie rozpocznie się debata i proces legislacyjny nad zmianami w wymiarze sprawiedliwości. Są środowiska, które z premedytacją będą dążyć do obniżenia wiarygodności Adwokatury, które mogą doprowadzić do nadania uprawnień kontrolno-nadzorczych Ministra Sprawiedliwości. Sytuacja w izbie warszawskiej promieniuje na całą Adwokaturę. Nasza pozycja wizerunkowa gwałtownie się pogarsza. Delegacja Adwokatury była na początku września br. na Kongresie Sędziów Polskich. Przed budynkiem, gdzie odbywał się kongres, stał tłum ludzi, którzy wykrzykiwali inwektywy pod adresem sędziów, ale również pod adresem adwokatury. Istnieje ryzyko, że podobna sytuacja powtórzy się w Krakowie podczas Krajowego Zjazdu Adwokatury. Prezes przywitał zaproszonego na posiedzenie adw. Grzegorza Majewskiego. Stwierdził, że media i politycy przeprowadzili lincz na koledze, abstrahując od prawdy. Poinformował, że w NRA zostało przeprowadzone postępowanie wyjaśniające. Decyzja adw. Grzegorza Majewskiego o rezygnacji ze sprawowanej funkcji dziekana ORA w Warszawie była honorową męską decyzją. Ta słuszna decyzja umożliwia spokojną analizę sytuacji, aby zapobiec pogarszaniu się wizerunku Adwokatury w społeczeństwie.

Odbyła się ożywiona dyskusja, w której udział wzięli adwokaci:

  • Włodzimierz Łyczywek, który stwierdził, że dymisja adw. Grzegorza Majewskiego nie oznacza, że NRA nie podejmie żadnej uchwały. Po 27 latach to z winy polityków wszystkich opcji nie mamy ustawy reprywatyzacyjnej. Problem dotyczy tysięcy eksmitowanych mieszkańców, a przede wszystkim tych, których powinno chronić prawo własności.
  • Rafał Dębowski – wskazał, że Prezes NRA prosił go jako szefa Referatu Skarg NRA o wszczęcie postępowania sprawdzającego wobec doniesień medialnych. Spotkał się z adw. G. Majewskim, który przedstawił mu dokumenty i wyjaśnienia, z których wynikało, że nie był on stroną negocjującą warunki sprzedaży roszczeń do przedmiotowej działki. Ustalił, że nie została opublikowana żadna umowa międzynarodowa z Danią. Są jedynie protokoły uzgodnień komisji rządowych z czasów PRL w sprawie mienia duńskiego w Polsce z 1948 r. i 1953 r. Stwierdził, że głosował za zwołaniem dzisiejszego posiedzenia gdyż uważa, że NRA jest ciałem, które powinno usłyszeć sprawozdanie z ustaleń Referatu Skargowego w tym przedmiocie. Poprosił NRA o wotum zaufania. Wskazał, że wobec pojawiających się publicznie głosów zarzucających, że to Referat Skargowy i on sam zawalił sprawę, nie będzie mógł dalej wykonywać zadań sekretarza NRA, jeśli członkowie NRA nie potwierdzą, że mają do niego zaufanie. Oklaskami wyrażono wotum zaufania, po czym wiceprezes NRA adw. Jacek Trela podziękował i wyraził zrozumienie dla emocji, jakie towarzyszyły przedmówcy, stwierdził też, że adw. R. Dębowski może być pewien zaufania członków NRA.
  • Rajmund Żuk – stwierdził, że najgorszą rzeczą, która może dotknąć nasze środowisko, jest nieuzasadniony hate. Wskazał, że w mediach kilka dni temu ukazała się informacja, że prokuratura bada czterdzieści spraw dotyczących reprywatyzacji. Taki człowiek jak Grzegorz Majewski musi mieć silne wsparcie ze strony środowiska. Wskazał, że Prezes przywołał sprawę śp. adw. Marii Budzanowskiej, w której byli ludzie biorący ją w obronę i tacy, który wykazali postawę zachowawczą. Wyraził słowa szczerego szacunku wobec adw. Grzegorza Majewskiego.
  • Bartosz Grohman – dodał, że on i jego rodzina są pełni podziwu za godność, z jaką adw. Grzegorz Majewski znosi ataki.
  • Ponadto głos zabrali Zdzisław Szymański, Jacek Ziobrowski, Grzegorz Indulski, Maciej Gutowski, Piotr Kruszyński, Stanisław Kłys, Cezary Goryszewski, Piotr Kardas, Andrzej Grabiński, Małgorzata Kożuch, Maciej Łaszczuk, Jacek Giezek, Włodzimierz Łyczywek, Ewa Krasowska, Mirosława Pietkiewicz, Andrzej Kozielski, Ryszard Bochnia, Aleksandra Przedpełska.

Wskazywano m.in., że dziennikarze nie interesują się materiałami źródłowymi. Media są zgodne w swojej negatywnej ocenie sprawy, a Adwokatura nie ma sojuszników. Wskazano, że brak ustawy reprywatyzacyjnej nie będzie ciekawą informacją dla mediów, gdyż wszyscy o tym wiedzą, nie jest to news. Padł głos, że mamy do czynienia z bardzo umiejętnym sterowaniem przez polityków za pomocą mediów emocjami społecznymi. Adwokat G. Majewski opublikował dokumenty, z których wynika, że ocena prawna nie jest jednoznaczna.

Prezes adw. A. Zwara opuścił czasowo posiedzenie, by odpowiedzieć na pytania mediów.

Adwokat G. Majewski przedstawił zebranym adw. Katarzynę Gajowniczek-Pruszyńską, która do czasu wyborów będzie pełniła obowiązki dziekana ORA w Warszawie. Poinformował, że podjął najtrudniejszą decyzję w życiu. Swoją dymisją próbował zdjąć medialne odium ze środowiska. Państwo przez 27 lat nie zrobiło nic, aby uregulować sytuację i zadośćuczynić tym, których prawa naruszono. Dyskusja publiczna nie dotyczy merytorycznego aspektu całego problemu. Przekaz medialny jest taki, że adwokaci są źli, bo próbują wyłudzić nieruchomości od państwa.

Adwokat Andrzej Zwara zdał relację z rozmów z dziennikarzami.

Po dyskusji Naczelna Rada Adwokacka przyjęła treść komunikatu, który został upubliczniony na portalu informacyjnym adwokatura.pl oraz przekazany opinii publicznej o treści:

„Na nadzwyczajnym posiedzeniu Naczelnej Rady Adwokackiej podnoszono, że w kontekście braku klarownych reguł reprywatyzacyjnych, których nie udało się wypracować przez 27 lat, odpowiedzialnością za wynikające stąd negatywne konsekwencje obciążani są w pierwszej kolejności prawnicy uczestniczący w tych postępowaniach. Obecna, przede wszystkim medialna ocena aktywności adwokatów dokonywana jest z pominięciem stanu obowiązującego – ułomnego w tym zakresie prawa. W tej sytuacji Naczelna Rada Adwokacka ze zrozumieniem przyjęła decyzję o dymisji z funkcji Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie adwokata Grzegorza Majewskiego, uznając że odpowiada ona obowiązującym w Adwokaturze wysokim standardom etycznym, które powinny być powszechne wśród osób pełniących funkcje publiczne”.

Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej Warszawa, 22 października 2016 r.

 

Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej Warszawa, 22 października 2016 r.

Wnioskodawca przypomniał o obecności zmarłego przed dziesięcioma laty na plenarnym posiedzeniu NRA oraz o pięknym liście wystosowanym przez wybitnego reżysera z okazji 90-lecia Adwokatury Polskiej. Nie obce były Mu nasze problemy, był jednym z nas.

Prezes NRA adw. Andrzej Zwara przedstawił sprawozdanie z prac Prezydium NRA. Gdy 6 lat temu obejmował funkcję prezesa NRA, środowisko było bardzo przygnębione po śmierci adw. Joanny Agackiej-Indeckiej. W ciągu tych lat udało się jednak zachować solidarność naszej wspólnoty, a kondycja organizacyjna adwokatury jest dobra. Były to ciekawe i owocne lata. Udało się to dzięki wsparciu kolegów z NRA i całego środowiska. Prezydium NRA mogło wykonywać swoje zadania dzięki zaufaniu i życzliwości ze strony wielu Kolegów. Dodał, że było to dla niego niezwykłe doświadczenie i serdecznie wszystkim dziękuje.

– Zadbajmy o zachowanie poziomu kultury i merytorycznej debaty na Krajowym Zjeździe Adwokatury. Nie wolno również dopuścić do rozbicia więzi pokoleniowej. A. Zwara wskazał, że m.in. koledzy adw. Andrzej Bąkowski, adw. Czesław Jaworski, adw. Jan Ciećwierz, adw. Andrzej Siemiński i adw. Andrzej Dzięcioł swoją postawą świadczą o tym, jak adwokat powinien się zachowywać, jak służyć ludziom, jak być życzliwym. Podziękował za to. – Walczmy o życzliwość międzyludzką i więź międzypokoleniową. Nie wolno nam zgubić tych wartości. Prezes NRA stwierdził, że polityka niszczy wszystkie niezależne środowiska w Polsce.

Adwokatura powinna pokazać, że nie jest tylko środowiskiem zawodowym, środowiskiem walczącym o prawa obywatelskie, ale również środowiskiem działającym na polu idei i kształtowania myśli prawniczej.

Poinformował, że NRA była współwydawcą publikacji tekstów Gustava Radbrucha, który pisał o ustawowym bezprawiu i ponadustawowym prawie; Carla Schmitta, który zastanawiał się, czy prawo w rękach polityków ma być plasteliną i czy można je traktować w instrumentalny sposób; Wspomnień adwokata i sędziego Aleksandra Mogilnickiego, który żywym językiem przedstawił historię gier politycznych prowadzonych po 1926 roku w środowisku politycznym i prawniczym. Ta ostatnia książka uzmysławia prawdę, że w zasadzie nigdy nie było dobrego czasu i spokoju dla Adwokatury. Tę lekturę poleca wszystkim, którzy uważają, że dzisiejsze czasy są tak wyjątkowe.

Poinformował również, że z inicjatywy adw. Macieja Łaszczuka NRA wsparła publikację książki Behemot. Narodowy socjalizm – ustrój i funkcjonowanie 1933–1944 autorstwa Franza Neumanna.

Prezes NRA adw. Andrzej Zwara wskazał, że przed projektami uchwał należy rozstrzygnąć wniosek ORA w Warszawie, czy wicedziekan jest uprawniony do udziału w posiedzeniach NRA z prawem głosu.

Po dyskusji (w której głos zabrali adwokaci Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, Rafał Dębowski, Andrzej Zwara, Maciej Gutowski, Małgorzata Kożuch) NRA większością głosów uwzględniła wniosek formalny adwokata Rafała Dębowskiego, że NRA nie powinna o tym decydować.

Zdaniem prezesa NRA adw. Andrzeja Zwary ta kwestia może zostać opracowana przez Komisję Regulaminową na Zjeździe.

Adwokat Rafał Dębowski przypomniał, że w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu. Dzięki staraniom NRA doszło do zachowania zasady rozdzielności rozporządzeń dotyczących stawek z urzędu i stawek z wyboru. Zostały przygotowane projekty dwóch uchwał w sprawie zaskarżenia rozporządzeń do Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że NRA w swojej negatywnej opinii wobec rozporządzeń ma poparcie innych środowisk prawniczych. Większość sędziów i prokuratorów uczciwie stwierdzała, że wysokość stawek jest absolutnie nieadekwatna.

NRA podjęła dwie uchwały: nr 68/2016 oraz nr 69/2016 o zbadanie zgodności z Konstytucją RP Rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości. Naczelna Rada Adwokacka przyjęła sprawozdania kadencyjne organów Adwokatury kadencji 2013–2016.

Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę w sprawie transmitowania obrad Krajowego Zjazdu Adwokatury (uchwała nr 70/2016).

Adwokat prof. Piotr Kruszyński poinformował, że delegaci i goście Krajowego Zjazdu Adwokatury otrzymają publikację Polscy adwokaci w obozie koncentracyjnym Auschwitz 1940–1945 wydaną z inicjatywy Ośrodka Badawczego Adwokatury. Adwokat prof. Piotr Kruszyński podziękował wszystkim za dotychczasową współpracę.

Prezes NRA adw. Andrzej Zwara poinformował, że zarówno izby adwokackie, jak i NRA zgłosiły 11 kandydatur do odznaczenia Wielką Odznaką „Adwokatura Zasłużonym”.

Po ożywionej dyskusji, w której głos zabrali adwokaci: Jacek Trela, Rajmund Żuk, Andrzej Zwara, Edward Rzepka, Piotr Blajer, Maciej Gutowski, Włodzimierz Łyczywek, Janusz Steć, w głosowaniu tajnym NRA zarekomendowała Krajowemu Zjazdowi Adwokatury przyznanie Wielkiej Odznaki „Adwokatura Zasłużonym” adwokatom: pośmiertnie – Marii Budzanowskiej, Zdzisławowi Krzemińskiemu, Romanowi Łyczywkowi oraz Stanisławowi Kłysowi i Henrykowi Rossie (uchwała nr 71/2016).

Adwokat Ewa Krasowska poinformowała, że 15 września odbyło się Nadzwyczajne Posiedzenie Rzeczników Dyscyplinarnych oraz że opracowała wzory postanowień w celu ujednolicenia i usprawnienia pracy nowo wybranych rzeczników. Wskazała, że z uwagi na kolejne zmiany k.p.k. konieczna staje się zmiana Regulaminu działania Rzeczników Dyscyplinarnych.

Adwokat Andrzej Malicki podniósł, że wiele izb w minionych dwóch kadencjach otrzymało pomoc materialną, która pomogła im w rozwoju. Jego zdaniem adw. Andrzej Zwara zostawił Adwokaturę bardziej murowaną i za to mu podziękujemy.

Prezes NRA adw. Andrzej Zwara w imieniu własnym i członków Prezydium NRA podziękował wszystkim za współpracę i przeprosił za ewentualne uchybienia.

Posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej Warszawa, 3 grudnia 2016 r.

 

Prezes NRA adw. Jacek Trela, otwierając pierwsze posiedzenie nowo wybranej Naczelnej Rady Adwokackiej, przypomniał o śmierci adw. Macieja Bednarkiewicza, prezesa NRA w latach 1989–1995 i członka NRA w następnych latach. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć Zmarłego.

Prezes NRA powitał przybyłych gości, a wśród nich adw. Ewę Krasowską, rzecznika dyscyplinarnego, i prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego adw. Jacka Ziobrowskiego.

Po przyjęciu porządku obrad i Protokołu z Posiedzenia Plenarnego z 22 października 2016 r. przystąpiono do powołania Komisji Skrutacyjnej (w składzie: adw. dr Agnieszka Zemke- ‑Górecka, adw. Stanisław Estreich, adw. Stefan Salamon) oraz do wyboru Prezydium NRA.

Naczelna Rada Adwokacka na wniosek prezesa NRA adw. Jacka Treli, który przedstawił kandydatury na członków Prezydium, NRA dokonała wyboru Prezydium w następującym składzie: wiceprezesi NRA: adw. Jerzy Glanc, adw. prof. Piotr Kardas, sekretarz NRA: adw. Rafał Dębowski, zastępca sekretarza NRA: adw. Anisa Gnacikowska, skarbnik NRA: adw. Henryk Stabla, członkowie Prezydium NRA: adw. Ziemisław Gintowt, adw. Tomasz Jachowicz.

Prezes NRA poinformował, że złożył adw. Mirosławie Pietkiewicz propozycję objęcia przewodnictwa nad Centralnym Zespołem Wizytatorów.

Prezes NRA zwrócił uwagę, że posiedzenie odbywa się w nowej sali konferencyjnej. Jednocześnie podziękował prezesowi NRA adw. Andrzejowi Zwarze, ponieważ w wyniku jego decyzji i determinacji udało się zakończyć remont w zeszłej kadencji. Podziękował również adw. Rafałowi Dębowskiemu, który zaangażował się w zakup nowego lokalu na potrzeby biura NRA oraz adw. Bartoszowi Grohmanowi, który koordynował prace remontowe.

Prezes NRA adw. Jacek Trela poinformował, że kolejne posiedzenie NRA odbędzie się 21 stycznia 2017 r. w Warszawie, a 20 stycznia 2017 r. spotkanie noworoczne Adwokatury.

Zgodnie z uchwałą nr 18 KZA Naczelna Rada Adwokacka została zobowiązana do zbiórki pieniężnej na rzecz ludności miasta Aleppo. Prezes NRA zwrócił się do dziekanów z prośbą o włączenie się w to przedsięwzięcie.

Prezes NRA podziękował Kolegom z Izby Adwokackiej w Szczecinie za zaprezentowanie nowego numeru „In Gremio”. Jest to ważna pozycja wydawnicza integrująca świat prawniczy.

Poinformował również, że wszyscy członkowie NRA otrzymywać będą codzienny monitoring mediów – do wykorzystania wyłącznie na własny użytek, zgodnie z warunkami umowy.

0%

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".