Poprzedni artykuł w numerze
W piśmie z 25 stycznia 2011 r. skierowanym do Ambasadora Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej Komisja Praw Człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej wyraziła zaniepokojenie doniesieniami o braku zapewnienia osobom aresztowanym (w związku z protestami, które miały miejsce w Mińsku w dniach 19–20 grudnia 2010 r.) – w tym 4 kandydatom w wyborach na urząd Prezydenta Republiki – możliwości kontaktu z adwokatami. Komisja Praw Człowieka za niedopuszczalne – w świetle prawa międzynarodowego – uznała próby wywierania przez władze państwowe presji na adwokatów będących obrońcami osób zatrzymanych. Prawo do obrony jest jednym z podstawowych praw, jakie przysługuje każdemu w postępowaniu karnym niezależnie od światopoglądu i poglądów politycznych.
W liście tym Komisja Praw Człowieka podkreśliła, że istotą zawodu adwokata jest niezależność od władz państwowych oraz wolność od wszelkich nacisków.
Stanowisko polskiej adwokatury odnotowane zostało w mediach białoruskich i rosyjskich, w tym w wielu portalach internetowych, jak noviny.by czy telegraf.by. Przewodniczący Komisji Praw Człowieka adw. Mikołaj Pietrzak wystąpił też w audycjach przygotowanych przez polskie stacje nadające dla Białorusi, czyli radio „Racja” oraz telewizję „Biełsat”.
Treść pisma złożonego w Ambasadzie Białorusi oraz informację prasową o stanowisku adwokatury polskiej zamieszczono na portalu adwokatura.pl – http://adwokatura.pl/?p=2483
Redakcja