Zainstaluj aplikację Palestra na swoim urządzeniu

Sprawozdanie z I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Współczesne problemy administracji z perspektywy różnych nauk”13-14.06.2024 r.

Kategoria

Zagadnienia interdyscyplinarne

Data publikacji

30.08.2024 14:24

Udostępnij

W dniach 13 i 14 czerwca 2024 roku w budynku Akademii Piotrkowskiej Wydziału Humanistyczno-Administracyjnego oraz online na Ms Teams odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Współczesne problemy administracji z perspektywy różnych nauk” zorganizowana przez Koło Naukowe „Klinikę Prawno-Administracyjną” oraz Zakład Administracyjno Prawny Akademii Piotrkowskiej przy udziale dr Karoliny Szymorek-Chachuły.

Celem konferencji była próba uchwycenia możliwych współczesnych problemów administracji, a także poszukiwanie odpowiedzi  na takie  pytania jakie aktualnie są bariery i wyzwania w administracji w kontekście różnych nauk oraz z perspektywy różnych branży. Akademia Piotrkowska, Wydział Humanistyczno-Administracyjny i Zakład Administracyjno-Prawny zamierzali bowiem poszerzyć grono chętnych uczestników, aby podkreślić interdyscyplinarny wymiar konferencji. Nie ulega wątpliwości, że każdy człowiek ma  pewien kontakt z administracją publiczną i trudno jest wyobrazić sobie sytuację, w której jakikolwiek dorosły człowiek nie ma z administracją publiczną żadnej styczności, a zatem nie ma też własnej opinii odnośnie do jej działania i funkcjonowania. Wspólne dążenie do zwiększenia efektywności działania administracji stanowiło zatem punkt wyjścia do rozważań.

Konferencja miała także na celu zaprezentowanie wyników badań i prac nad aktualnymi problemami z zakresu działania administracji publicznej ujmowanej jako funkcja publiczna państwa oraz wysoko zorganizowany system społeczny współuczestniczący w sprawowaniu władzy publicznej. Administracja traktowana jest wszak, jako konstrukcja prawna działalności organizacyjnej, prowadzonej na rachunek i w imieniu państwa oraz samorządów jako osób prawnych prawa publicznego. Wydarzenie objął swoim honorowym patronatem: Rektor Akademii Piotrkowskiej, Dziekan Wydziału Humanistyczno-Administracyjnego, oraz takie instytucje jak: Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, Okręgowa Rada Adwokacka w Częstochowie, Prezydent Miasta Piotrków Tryb., Starosta Powiatu Piotrkowskiego, Prezydent Miasta Bełchatowa oraz Wójt Gminy Bełchatów.

Konferencja, z uwagi na hybrydowy charakter podzielona była na panele eksperckie stacjonarne oraz zdalne oraz panele studenckie stacjonarne oraz zdalne. W imieniu władz uczelni konferencję rozpoczął uroczyście dr hab. Wojciech Baran-Kozłowski, prof. AP - Prorektor ds. nauki i rozwoju, witając wszystkich gości obecnych stacjonarnie oraz zdalnie.

W pierwszym panelu eksperckim swoje wystąpienie miała dr hab. Danuta Mucha prof. AP z praktycznym referatem „Pisma urzędowe w Ameryce Łacińskiej”. Na temat problematyki odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli akademickich istotne ciekawe przemyślenia oraz postulaty de lege ferenda przedstawił dr hab. Wojciech Baran-Kozłowski, prof. AP. W tym samym panelu eksperckim referat pod tytułem „Bez władzy? Wolne wspólnoty Dagestanu. Zarys zagadnienia” wygłosił dr Błażej Cecota. Następnie wystąpiła dr Izabela Urbaniak-Mastalerz, prezentując referat o odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy publicznych. Kolejne wystąpienie należało do dr Pauliny Depczyńskiej, która wygłosiła swoje przemówienie zatytułowane „Neutralność czy postneutralność w polityce zagranicznej Republiki Austrii?”. Na zakończenie panelu eksperckiego stacjonarnego istotne spostrzeżenia praktyczne dr Jarosław Stasiak poświęcił na tematyce doświadczeń praktycznych nowelizacji art. 156 k.p.a.

Po krótkiej przerwie rozpoczął się panel ekspercki zdalny, gdzie, jako pierwsza wystąpiła dr Karina Pilarz, Asystent w Zakładzie Ustroju Administracji Publicznej, Instytutu Nauk Administracyjnych, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z ciekawym referatem „Prawno-administracyjne bariery cyfryzacji administracji publicznej w Polsce”. Na temat współczesnych problemów w wykonywaniu zawodu komornika wygłaszała mgr Marta Zamorska, Komornik Sądowy. Następnie swój referat zatytułowany „Bezpieczeństwo w służbach specjalnych w aspekcie działań hybrydowych Federacji Rosyjskiej” wygłosił dr Maciej Karwas. Na temat roli Helsińskiej Organizacji Praw Człowieka dla społeczeństwa i organów administracji swoją prelekcję przedstawiła dr  Luba Krasnitskaya. Jako ostatni prelegenci w tym panelu eksperckim zdalnym wystąpili przedstawiciele z kilku ośrodków naukowych z Białegostoku (Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku), w tym mgr inż. Marcin Żukowski, dr Emilia Jankowska-Ambroziak, dr inż. Leszek Ambroziak oraz lek. Elżbieta Pawluczuk z inspirującym referatem „Zastosowanie robotów mobilnych w europejskim systemie opieki zdrowotnej – aspekty wdrażania i użytkowania”.

Po burzliwej dyskusji oraz po krótkiej przerwie rozpoczął się panel studencki zdalny, gdzie, jako pierwsza wystąpiła Joanna Gumienna     studentka Politechniki Rzeszowskiej, przedstawiając referat „Współczesne problemy administracji w naukach o bezpieczeństwie”. Studenci z  Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie, Piotr Sapiecha oraz Marta Michalak wygłosili wspólną prelekcję na temat współczesnych problemów administracji z perspektywy branży logistycznej. Z kolei student Mikołaj Mirecki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przedstawił temat „Transkrypcji aktu stanu cywilnego w zakresie małżeństwa jako współczesne wyzwanie administracji publicznej”. Student z Uniwersytetu w Białymstoku Artur Pachucki, wygłosił prelekcję zatytułowaną „Cyberbezpieczeństwo w administracji publicznej”. Jako ostatnia w tym panelu oraz w tym dniu konferencyjnym wystąpiła Oliwia Pierzgalska - studentka Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie wygłaszając referat „Wpływ cyfryzacji na efektywność administracji publicznej”.

Drugi dzień konferencji był kontynuacją podejmowanych rozważań na temat współczesnych problemów administracji, który rozpoczęła oraz moderowała dr Karolina Szymorek-Chachuła z referatem „Nowoczesne technologie w administracji – szanse i zagrożenia”. Na temat znaczenia tłumaczeń oraz tłumacza w urzędach swoje wystąpienie miała dr Aleksandra Matysiak z  Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Odnośnie do roli i organizacji stowarzyszeń fotograficznych na przykładzie Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego w Bełchatowie swoje spostrzeżenia wygłosił Prezes tego stowarzyszenia – mgr inż. Andrzej Juchniewicz. Z kolei mgr Anna Łęgosz, radca prawna, reprezentująca Okręgową Izbę Radców Prawnych w Łodzi przedstawiła temat asystenta sędziego w strukturze wymiaru sprawiedliwości – jako wyzwania i dylematy. Z kolei dr Sebastian Matyjek wygłosił referat „Przestępstwo korupcji jako destruktor administracji publicznej”. Problematykę finansów w administracji publicznej przedstawiła dr Alicja Michalak. Wystąpienie zatytułowane „Paternalizm a administracja publiczna we współczesnej Polsce” miała także mgr Paula Kowalczyk. Z kolei na temat wybranych problemów administracyjnych w zakresie wykonywania formy działań kuratorium oświaty wygłosiła dr Małgorzata Cyrych.

W panelu eksperckim zdalnym wystąpił adwokat z  Holenderskiej Izby Adwokackiej Jonas Van Dem Wiel, który wskazał na pewne problemy w wykonywaniu zawodu adwokata zważywszy na unormowania holenderskie oraz tamtejszą administrację. Następnie reprezentant Samorządu Dentystów w Wielkiej Brytanii w Londynie – Kavit Masru wskazał na praktyczne aspekty wykonywania zawodu dentysty w Londynie i wpływu działania administracji na funkcjonowanie tamtejszych dentystów.

Po tym panelu miała miejsce krótka przerwa, po której rozpoczął się panel studencki stacjonarny. Jako pierwsza w tym panelu wystąpiła Oliwia Kałużna studentka Akademii Piotrkowskiej z referatem „Kontrola i nadzór w administracji publicznej”. Tematem korupcji i etyki w administracji publicznej zajął się student Akademii Piotrkowskiej – Paweł Świech. Z kolei Wiktoria Kuleta – studentka Akademii Piotrkowskiej wygłosiła referat dotyczący współczesnych problemów administracji na poziomie samorządowym – zarządzania finansami przez samorządy. Jako ostatni w tym panelu studenckim stacjonarnym wystąpił student Uniwersytetu Łódzkiego – Adrian Bustos Alfaro z ciekawym referatem zatytułowanym „Problematyka niedostatecznego uzasadnienia decyzji administracyjnej”. Po tej części nastąpiła krótka przerwa kawowa, w trakcie której uczestnicy stacjonarni mogli wziąć udział w zdjęciach stylizowanych na Temidę.

Ostatnią częścią konferencji dnia drugiego stanowiły wystąpienia zdalne prelegentów w panelu studenckim. W panelu tym wystąpił student Uniwersytetu Rzeszowskiego – Seweryn Bąk z referatem „Uznanie administracyjne i jego granice”, student Arkadiusz Lorek z Uniwersytetu Jagiellońskiego z referatem „Umowa administracyjna jako zmiana paradygmatu w myśleniu o administracji publicznej”, a także studenci z  Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie – Magdalena Socha i Filip Gustaw ze wspólnym referatem „Prawo a technologia: Nowe wyzwania dla administracji publicznej”.

Uroczyste zakończenie wraz z podziękowaniami dla uczestników czynnych i biernych oraz stacjonarnych i zdalnych dokonała dr Izabela Urbaniak-Mastalerz, dziękując także patronom oraz sponsorom konferencji, w tym dla Juventuru Piotrków Trybunalski, Słowackiego 103, 97-300 Piotrków, Trybunalski, Sklepu w Piotrkowie „Spożywczaku na rogu”, dla Biura Podatkowego s.c., Agnieszka Szkudlara Damian Szkudlara w Piotrkowie Trybunalskim a także dla dr Jarosława Stasiaka, dzięki którym możliwe także będzie wydanie monografii wieloautorskiej o tematyce konferencji, będącej pokłosiem tego spotkania.

Konferencję zdecydowanie należy zaliczyć do udanych. Warto zaznaczyć, że prelegenci i uczestnicy, którzy wzięli udział w konferencji byli reprezentantami około 20 różnych instytucji nie tylko z Polski ale także z instytucji zagranicznych, w tym reprezentujących Helsińską Organizację Praw Człowieka, Samorząd Dentystów w Wielkiej Brytanii (Londyn), Holenderską Izbę Adwokacką a także reprezentujących polskie uczelnie wyższe takie jak Uniwersytet Jagieloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Gdański,  Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Politechnikę Białostocką, Politechnikę Rzeszowską, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Akademię Jagiellońską w Toruniu, oraz reprezentujących takie instytucje jak Izbę Komorniczą, Okręgową Radę Adwokacką w Częstochowie, Okręgową Izbę Radców Prawnych w Łodzi oraz Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne w Bełchatowie.

 

0%

Informacja o plikach cookies

W ramach Strony stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce internetowej w każdym czasie. Więcej szczegółów w "Polityce Prywatności".