Zapraszamy do wysłuchania ósmego z cyklu anglojęzycznych podcastów „Musimy porozmawiać o praworządności” (We need to talk about the Rule of Law) przygotowanego przez Niemieckie Stowarzyszenie Adwokatów (DAV) wspólnie z Verfassungsblog.
Powinniśmy porozmawiać o systemie karnym. W europejskim prawie karnym panuje zgodność co do tego, że prawo karne winno stanowić ultima ratio – ostateczny środek w ramach obowiązywania i egzekucji prawa. Jednakże prawo karne i system karny w ogólności okazują się również być skutecznym środkiem uciszania przeciwników politycznych i obywateli występujących przeciw władzy – środkiem stosowanym, by fizycznie uniemożliwić takim ludziom publiczne zabieranie głosu. Przykłady takich praktyk widzimy również w Europie i dzisiaj zamierzamy dyskutować na ten temat. Obejmuje on zresztą więcej aspektów. Stawiamy pytania: w jaki sposób systemy więziennictwa wykorzystywane są przez rządy o ciągotach do autokracji? Jaki związek zachodzi pomiędzy systemem karnym a praworządnością na Obszarze Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości, do stworzenia którego aspiruje Unia Europejska?
Tematy te omawiają w najnowszym odcinku nasi goście:
Laure Baudrihaye-Gérard – radca prawny i dyrektor prawny na obszar Europy światowej organizacji Fair Trials, monitorującej wymiar sprawiedliwości w obszarze prawa karnego.
James MacGuill – radca prawny działający w dziedzinie prawa publicznego ze szczególnym uwzględnieniem prawa karnego, były szef Komitetu Prawa Karnego przy Radzie Izb Adwokackich i Towarzystw Prawniczych Europy, a obecnie wiceprezes tej Rady.
Károly Bárd – profesor na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie, wykładowca praw człowieka i teorii konstytucyjnej, kierownik Program Praw Człowieka przy tej uczelni.
Lennart Kokott – student prawa na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, student-asystent w Katedrze Prawa Publicznego, zajmujący się w szczególności dziedzinami Prawa Konstytucyjnego i Filozofii Prawa (u prof. dr Christopha Möllersa); wydawca-asystent Verfassungsblog.