Poprzedni artykuł w numerze
P romocja wiedzy o partycypacji pracowniczej jest celem europejskiej konferencji „Odpowiedzialna partycypacja pracownicza” organizowanej w ramach projektu „EC Information and Communication Project: Promoting Employee Financial Participation in EU27” (ProEFP) realizowanego w Polsce przez Instytut Allerhanda na zlecenie Komisji Europejskiej.
Przez partycypację pracowniczą partnerzy projektu rozumieją udział pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz partycypację finansową w zyskach i wynikach spółki (employee financial participation – EFP). Podstawowymi formami partycypacji finansowej są akcjonariat pracowniczy, udział w zyskach, pracownicze opcje na akcje.
Problematyka partycypacji pracowniczej była dotychczas umiejscowiona w obszarze prawa pracy. Instytut Allerhanda proponuje włączenie zagadnień związanych z partycypacją pracowniczą w dyskusję dotyczącą prawa spółek i corporate governance. Warto rozważyć bowiem, jakie ekonomiczne korzyści dla przedsiębiorców wiążą się z wprowadzeniem form finansowej partycypacji pracowników? Jak włączenie ich w proces zarządzania przedsiębiorstwem wpłynie na wartość i rozwój firmy?
Tematami przewodnimi konferencji będą:
- Podsumowanie doświadczeń polskich spółek z akcjonariatem pracowniczym i sformułowanie wniosków.
- Poznanie amerykańskiego modelu planów akcjonariatu pracowniczego (Employee Stock Ownership Plans – ESOP) i zasad funkcjonowania akcjonariatu pracowniczego w Niemczech.
- Możliwości wykorzystania amerykańskich lub niemieckich rozwiązań w Polsce.
- Uwzględnienie roli pracowników przy tworzeniu zasad corporate governance.
Konferencja odbędzie w auli Uczelni Vistula (ul. Stokłosy 3, Warszawa). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Instytutu Allerhanda www.allerhand.pl.
W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w konferencji.