Poprzedni artykuł w numerze
T rudno jest pisać o ludziach wyrastających ponad przeciętność, postaciach nietuzinkowych. Ale za to obcowanie z nimi daje jedyną w swoim rodzaju satysfakcję i zadowolenie. Coraz mniej osobowości wielkiego formatu. Świat polskiej nauki taki skarb posiada. To Profesor Stanisław Waltoś. Dobrze się stało, że w 85-lecie urodzin Profesora jubileusz ten uczciły władze jednej z rzeszowskich uczelni. Za sprawą seminarium naukowego pt. „Prawo administracyjne i prawo karne – interakcje” zorganizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie można było spotkać się z Jubilatem, uhonorować Go, a przede wszystkim – wysłuchać.
Profesor Stanisław Waltoś to wybitny prawnik, specjalizujący się w takich przedmiotach, jak procedura karna, historia prawa i muzeologia. Wieloletni nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także innych uczelni. Autor ponad 400 publikacji na temat prawa i procesu karnego, historii prawa, kultury i muzeologii. Ale nie tylko. Jest też Pitaval krakowski, Grabież Ołtarza Wita Stwosza czy Krajobraz „Wesela”. Z publikacji stricte prawniczych to fundamentalne opracowania na temat procesu karnego, które trudno zliczyć. W dorobku naukowym, mającym wpływ na legislację, znajdziemy propozycje wprowadzenia konsensualizmu do polskiego procesu karnego, instytucji świadka anonimowego i koronnego.
Profesor działa w wielu obszarach. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, ekspert naukowy w Radzie Europy, ekspert rządu łotewskiego ds. kodyfikacji karnej. Ale także wieloletni dyrektor Muzeum UJ Collegium Maius (1977–2011). Za to wszystko był wielokrotnie odznaczany i honorowany tytułami doktora honoris causa renomowanych uczelni. Krzyż Komandorski z Gwiazdą, Krzyż Kawalerski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal MEN to tylko niektóre z odznaczeń.
Profesor Waltoś to przede wszystkim nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń prawników, promotor i recenzent prac naukowych różnego szczebla. I właśnie część z uczniów zgromadziła się w Klubie Akademickim IQ Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Bo Profesor jest od 1997 r. pracownikiem naukowo-dydaktycznym tej uczelni. Seminarium otworzył Rektor WSIiZ dr Wergiliusz Gołąbek. W sesji plenarnej, której tematem przewodnim były interakcje prawa administracyjnego i prawa karnego, wystąpili kolejno dr hab. Piotr Dobosz – Uniwersytet Jagielloński, prof. dr hab. Bogdan Dolnicki z Uniwersytetu Śląskiego i dr hab. Paweł Chmielnicki, z uczelni pełniącej rolę gospodarza seminarium. W panelu dyskusyjnym, z udziałem doktorantów Jubilata, wystąpili: dr hab. Dobrosława Szumiło-Kulczycka, dr Joanna Paśkiewicz i dr Piotr Blajer. Penaliści opowiadali o swej przygodzie naukowej z Profesorem. Dziekan ORA w Rzeszowie Piotr Blajer wspomniał swoje spotkania z Profesorem, podkreślając, że praca doktorska nt. Ugody w procesie karnym była obszerna, bo też promotor był wymagający. W części oficjalnej laudację na cześć Jubilata wygłosiła dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka – Prorektor WSIiZ ds. Nauki.
Podsumowania i zamknięcia seminarium dokonał Jubilat. Była to barwna i zajmująca opowieść. Od czasów liceum w Dębicy, przez pracę w prokuraturze, Uniwersytet Jagielloński i Collegium Maius, aż po Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Sporo tego. I choć Jubilat zarzekał się, że będzie mówił trzy godziny, wystąpienie trwało krócej. A szkoda. Sam niżej podpisany pobierał nauki od Profesora i tak jak pozostali uczestnicy seminarium z przyjemnością i uwagą wysłuchał opowieści Jubilata.
Profesor Stanisław Waltoś to prawdziwy Mistrz i Nauczyciel.
Dołączamy się do gratulacji i życzymy Szacownemu Jubilatowi, a dla części z nas także Mistrzowi, czerstwego zdrowia, wszelkiej pomyślności i dzielenia się z nami przez lata – dla przyjemności, a nie obowiązku – swoją ogromną wiedzą, doświadczeniem oraz radą.
Redakcja „Palestry”