Poprzedni artykuł w numerze
N akładem Instytutu Allerhanda oraz krakowskiego wydawnictwa Wysoki Zamek ukazały się zapiski wybitnego uczonego i adwokata, profesora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, Maurycego Allerhanda, pochodzące z lat 1941–1942, czyli z okresu okupacji hitlerowskiej we Lwowie. Uzupełnione zostały o wspomnienia jego wnuka dr. Leszka Allerhanda, który w równoległej opowieści prowadzi swoisty dialog z dziadkiem.
Zapiski, które uczony kreślił piórem lub ołówkiem na odwrotnych stronach pism ze swojej kancelarii adwokackiej, prowadzone są od pierwszego dnia po wejściu hitlerowców do Lwowa, a urywają się na początku 1942 r. Przez kilkadziesiąt lat nikt nie wiedział o istnieniu dzienników lwowskiego adwokata i uczonego. Odnalezione zostały dopiero w ostatnich latach. Stanowią niezwykle cenne źródło do dziejów Zagłady, szczególnie interesujące dla każdego prawnika, z uwagi na, czasami zaskakujące, spostrzeżenia Autora dotyczące prawa w trudnych do pojęcia okolicznościach. Prof. Allerhand zamordowany został w sierpniu 1942 r. w Obozie Janowskim we Lwowie.
Książka zawiera też analizę zapisków oraz życiorysy autorów. Ponadto wzbogacona została licznymi fotografiami z epoki, czasami publikowanymi po raz pierwszy.
Publikacja stanowi bez wątpienia ważną pozycję w bibliotece adwokata.
Maurycy Allerhand, Leszek Allerhand, Zapiski z tamtego świata. Zagłada we Lwowie w dzienniku profesora i wspomnieniach jego wnuka, Kraków 2011, ss. 166.