Ochrona własności intelektualnej przedsiębiorstw przed cyberatakami na przykładzie rozwiązań przyjętych w Stanach Zjednoczonych
W połowie XX wieku, po wynalezieniu Internetu i systemu informacyjnego umożliwiającego publikowanie informacji, pojawiło się zagrożenie cyberprzestępczością. Skala zagrożenia wciąż rośnie, ale w ostatnich latach znacznie szybciej niż wcześniej.
Wszyscy użytkownicy Internetu są narażeni na cyberataki. Zagrożenie jest takie samo dla osób fizycznych i firm, agencji rządowych i instytucji międzynarodowych. Najczęstszymi celami cyberataków są instytucje finansowe i firmy prywatne, np. kancelarie prawne, narażone na ogromne straty w przypadku udanego cyberataku. Aby chronić system i ostatecznie całe przedsiębiorstwo przed cyberatakiem, po pierwsze, przedsiębiorca musi być świadomy ryzyka, silnych i słabych stron własnego systemu komputerowego oraz musi mieć zdolność rozpoznawania zagrożeń i podejmowania odpowiednich działań. Aby skutecznie chronić dane w cyberprzestrzeni, przedsiębiorcy i inni użytkownicy powinni być świadomi podstawowych zasad ochrony w sieci. Kluczem jest wspólne działanie na wszystkich poziomach, zarówno w instytucjach publicznych, jak i sektorze prywatnym, ponieważ tylko kompleksowe działania mogą przynieść oczekiwane rezultaty.