Zgodność międzynarodowych traktatów inwestycyjnych z prawem Unii Europejskiej jest od dłuższego czasu źródłem wielu kontrowersji. Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Achmea (dawniej Eureko) przeciwko Słowacji wyjaśniła kilka istotnych kwestii dotyczących problemu i postawiła szereg znaków zapytania co do przyszłości wewnątrzwspólnotowego arbitrażu inwestycyjnego. Deklaracja polityczna wydana przez przedstawicieli rządów państw członkowskich UE wyjaśnia implikacje Decyzji TSUE i określa działania, które państwa sygnatariusze zobowiązały się podjąć w celu zapewnienia zgodności z prawem UE.
Decyzja TSUE oraz Deklaracja Polityczna demonstrują, że klauzule rozstrzygania sporów między inwestorem a państwem przyjmującym zawarte w wewnątrzwspólnotowych traktatach inwestycyjnych nie są zgodne z prawem UE, przez co rozwiązywanie sporów między inwestorami a państwami członkowskimi UE w drodze arbitrażu inwestycyjnego może nie być już możliwe.
Aleksander Szostak i Krzysztof Wierzbowski, w artykule "Niepewna przyszłość arbitrażu inwestycyjnego - klauzule rozstrzygania sporów w wewnątrzwspólnotowych traktatach inwestycyjnych" opublikowanym na łamach miesięcznika "Palestra" 6/2019, omawiają możliwe implikacje Decyzji TSUE i Deklaracji Politycznej.