Komisja Doskonalenia Zawodowego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej zaprasza na wykład dla adwokatów i aplikantów adwokackich na temat:
Ustalenie istnienia stosunku pracy w praktyce od 1 stycznia 2026 r. Uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy i roszczenia pracownicze z tym związane (wykład z 11.12.2025 r.)
Prowadzący:
SSR dr Tomasz Kałużny – sędzia orzekający w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
SSR dr Tomasz Kałużny – sędzia orzekający w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych; członek Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów na Rzecz Mediacji (GEMME); inicjator projektu pn. „Sędziowie sędziom o mediacji” promującego korzyści płynące z mediacji; współpracownik The European Association of Labour Court Judges, European Commision for the Efficiency od Justice; wiceprezes Wschodniego Sądu Arbitrażowego przy Izbie Przemysłowo – Handlowej w Białymstoku.
Ubezpieczenie oświadczeń i zapewnień (Warranty and Indemnity – W&I) jest produktem, który jest rozważany przy niemal każdej większej polskiej transakcji M&A. Głównym zadaniem tego narzędzia jest ochrona podmiotu, który zawarł polisę przed finansowymi konsekwencjami złamania zapewnień określonych w ramach umowy sprzedaży (SPA).
Polisa przewiduje ochronę zarówno dla zapewnień dawanych przez sprzedającego jak i członków zarządu spółki (jeśli oni też składają zapewnienia).
Ubezpieczenie zidentyfikowanych ryzyk podatkowych (np.: kwestie związane z podatkiem u źródła lub reklasyfikacja umów z pracownikami), przewiduje m.in. ochronę ubezpieczonego przed finansowymi konsekwencjami wynikającymi z błędnej interpretacji prawa podatkowego.
Ubezpieczenie to sprawdza się w sytuacjach, w których pomimo istnienia ważnych argumentów wskazanych przez doradców/prawników podatkowych, nie można wykluczyć ryzyka odmiennego rozumienia przepisów podatkowych przez organy skarbowe. Ziszczenie się przedmiotowego ryzyka oznaczać może konsekwencje finansowe liczone w dziesiątkach a nawet setkach milionów złotych.
W przypadku nieposiadania konta na portalu Palestry należy dokonać uprzedniej rejestracji. Aby to wykonać należy pod linkiem https://palestra.pl/pl/zaloguj wybrać przycisk Rejestracja i zgodnie z wyświetlana informacją uzupełnić wskazane 3 pola. W przypadku problemów z rejestracją prosimy o kontakt z Państwa biurem ORA celem zweryfikowania czy wpisywane dane są tożsame z danymi dostępnymi w elektronicznym Systemie Obsługi Adwokatury, a tym samym w Krajowym Rejestrze Adwokatów i Aplikantów Adwokackich. W przypadku aktualizacji danych dostęp do portalu Palestry będzie dostępny następnego dnia.
Więcej o portalu Palestra w tym jak można uzyskać punkty szkoleniowe w tym serwisie dostępne jest tutaj: https://palestra.pl/pl/faq