7-8
2018
lipiec-sierpień
W następnym numerze
Prenumerata
Miesięcznik Palestra
Orzecznictwo Izby Karnej i Izby Wojskowej Sšdu Najwyższego
Rocznik OSN w sprawach karnych
Kontakt
Kolegium
www.palestra.pl piątek, 15 lutego 2019
*strona główna

Witamy na stronach internetowych miesięcznika „Palestra”

„Palestra” to czasopismo o ponad stuletniej tradycji
i ugruntowanej wysokiej pozycji w nauce prawa.

Po krótkim okresie ukazywania się w 1910 r. we Lwowie, powstało na nowo w 1924 r., założone przez adwokatów stołecznych. Wkrótce stało się jednym z najważniejszych czasopism prawniczych w Polsce. Wznowione po okresie wojny i stalinizmu wpisało się na stałe w dzieje i teraźniejszość prawa i Adwokatury.

Skupiało i skupia wokół siebie grono wybitnych prawników związanych zarówno z praktyką jak i nauką prawa.  

Zapraszamy na nasze strony

 

PIERWSZE ROCZNIKI "PALESTRY" 

W związku z przypadającą 1 marca 2014 r. 90 rocznicą wydania pierwszego zeszytu "Palestry" warszawskiej oraz 104 rocznicy wydania pierwszego zeszytu "Palestry" lwowskiej zamieszczamy wersję elektroniczną owych pierwszych roczników "czasopisma palestry polskiej"

                      
*aktualności

2013-04-16
Konferencja Międzynarodowa "Mitigating the impact of the Economic Crisis in Europe by legal regulations", Kraków, 26-27 kwietnia 2013 r.

Serdecznie zapraszamy  do wzięcia udziału w Konferencji Międzynarodowej organizowanej przez ELSA Kraków pt. "Mitigating the impact of the Economic Crisis in Europe by legal regulations".

Wydarzenie to odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia 2013 r. w Auditorium Maximum – Centrum dydaktyczno kongresowym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

Głównym celem Konferencji jest przegląd zasadniczych kwestii związanych ze zmianami legislacyjnymi, traktowanymi jako remedium na kryzys nękający Europę – przeanalizowanie okoliczności, w jakich przyszło walczyć krajom nim dotkniętych o stabilność rynków finansowych, ocena narzędzi, po które sięgają decydenci, prognozy i uwagi dla zastosowanych rozwiązań.

Grupa Lokalna ELSA Kraków Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland pragnie, by Konferencja ta stała się forum wymiany poglądów pomiędzy ekspertami oraz studentami. Liczymy, że wydarzenie umożliwi skomunikowanie się środowiska prawniczego ze światem ekonomii oraz zwiększy świadomość poruszanych kwestii wśród zainteresowanych.

Swoją obecność w charakterze prelegentów potwierdzili już goście z różnych krajów Europy, tj. Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii czy Grecji. Na Konferencji referaty wygłoszą także: przedstawiciel Komisji Nadzoru Finansowego, przedstawiciel Instytutu Allerhanda – Doradca Zarządu Domu Maklerskiego Banku BPS S.A oraz członek Europejskiego Organu Nadzoru Bankowego.

Patronat nad wydarzeniem objęło wiele prestiżowych instytucji m.in.: Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Finansów, Komisja Nadzoru Finansowego, Krajowa Izba Gospodarcza, European Youth Parliament czy Instytut Allerhanda.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Wystarczy zarejestrować się na: www.elsaagainstcrisis.pl do 22 kwietnia.

W charakterze podsumowania Konferencji oraz w celu utrwalenia poczynionych ustaleń oraz sformułowanych wniosków, planowane jest stworzenie wydawnictwa pokonferencyjnego, zawierającego zapis referatów oraz dyskusji.  Publikację wyda wydawnictwo Cambridge University Press.

Polub nas na Facebook’u: www.facebook.com/elsaagainstcrisis

Serdecznie zapraszamy !2013-04-10
Trzecia rocznica śmierci wieloletniego Redaktora Naczlenego adw. Stanisława Mikke

Każda rocznica katestrofy smoleńskiej jest dla Adwokatury Polskiej bolesna. Przed trzema laty wraz z Prezydentem RP i pozostałymi ofarami zginęło czworo wybitnych adwokatów, w tym prezes NRA Joanna Agacka-Indecka oraz redekator naczleny "Palestry" Stanisław Mikke.

  Stanisław Mikke urodził się 11 września 1947 r. w Łodzi, a wychowywał w Częstochowie w rodzinie doświadczonej rewolucją bolszewicką i zbrodnią katyńską, Haliny z d. Bartnickiej i Włodzimierza. Brat ojca Stanisław został zamordowany przez Sowietów w 1940 r. w Kotłasie. Matka, pochodząca z kresów północno-wschodnich dawnej Polski, jako czteroletnie dziecko wraz z rodzicami przemierzyła całą rewolucyjną Rosję po Władywostok, by na jakiś czas osiąść w Chinach, a po wojnie przez Kanał Sueski wrócić statkiem do odrodzonej Polski. Dziadek zginął w KL Mauthausen-Gusen. W okresie II wojny światowej matka była żołnierzem AK w Warszawie.
W 1965 r. Stanisław Mikke ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Częstochowie, a następnie Wydział Prawa i Administracji UW (1965–1970). W 1972 r. zdał egzamin prokuratorski. Zawód prokuratora wykonywał na Podkarpaciu a następnie w prokuraturze stołecznej. Od początku lat osiemdziesiątych pracował jako dziennikarz. Z dniem 1 kwietnia 1983 r. został kierownikiem działu w „Gazecie Prawniczej”. W tym czasie dużo pisał.
W 1985 r. wpisany został na listę adwokacką prowadzoną przez Warszawską Radę Adwokacką. Szybko zyskał wysoką pozycję w środowisku, angażując się również w działalność samorządową. Od 1990 r. współredagował Pismo Adwokatury Polskiej „Palestra”, a z numerem 1 z 1993 r. objął obowiązki redaktora naczelnego, które z ogromnym zaangażowaniem wykonywał do końca. Dzięki Niemu pismo stało się najważniejszym prawniczym pismem społeczno-naukowym, docenionym także przez Ministerstwo Nauki.
Aktywnie działał w samorządzie adwokackim. Był członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, gdzie prowadził szkolenia dla aplikantów. Od roku 1998 przewodniczył Komisji Etyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, czuwając nad kształtem Kodeksu Etyki Adwokackiej. Zasiadał w Radzie Programowej Ośrodka Badawczego Adwokatury im. adw. Witolda Bayera oraz Komisji Bioetycznej przy Instytucie Kardiologii w Aninie. W latach 1997–2001 był sędzią Trybunału Stanu.
Od początku lat dziewięćdziesiątych oprócz działalności adwokackiej i redaktorskiej pasją Mecenasa Mikke stało się upamiętnienie tragedii narodowych. Zaangażował się w działalność Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, do której w 2009 r. został powołany po raz trzeci. Od lat pełnił obowiązki wiceprzewodniczącego Rady. Od 1991 r. uczestniczył w ekshumacjach ofiar zbrodni katyńskiej w Katyniu, Charkowie, Miednoje. Napisał o nich książkę „Śpij, Mężny” w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Uczestniczył też w badaniach w Bykowni. Planował książkę o tragedii w Ponarach.
Opublikował m.in.: Dopóki żyję, nie nadejdzie (1982), Słodkie cytryny (1987), Spadek po bigamiście (1991). Jedno z Jego opowiadań było inspiracją do filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Krótki film o zabijaniu”. Pod pseudonimami pisał też książki o tematyce kryminalnej.
Przywracał do polskiej pamięci wielkich zapomnianych, np. doprowadził do wydania prac zebranych znakomitego polskiego międzywojennego pisarza Eugeniusza Małaczewskiego, wymazanego z pamięci w okresie PRL oraz do wyremontowania jego grobu na cmentarzu Nowotarskim w Zakopanem.
W roku 1995 otrzymał odznakę Adwokatura Zasłużonym oraz Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. W 2000 r. odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Pozostawił żonę Bożenę oraz małoletnie dzieci – córkę Kasię oraz syna Włodzia.2013-04-04
Jerzy Nowak w spektaklu Ja jestem Żyd z „Wesela”, Program II PR, 5 kwietnia 2013

W ramach radiowego cyklu "Opowieści po zmroku" w programie II Polskiego Radia (5 kwietnia br. o godzinie 22:00) wyemitowane zostanie archiwalne nagranie spektaklu Ja jestem Żyd z "Wesela" z udziałem aktora Teatru Starego w Krakowie Jerzego Nowaka (1923-2013). Zmarły przed kilkoma dniami aktor Jerzy Nowak przez wiele lat wcielał się w postać Hirsza Singera ze spektaklu Ja jestem Żyd z "Wesela". Po raz ostatni w tej roli wystąpił 9 lutego 2013.

Więcej o sztuce Ja jestem Żyd z "Wesela" (Palestra 7-8/2012): http://www.issuu.com/czasopismopalestra/docs/palestra_7_8_2012_int?mode=window&pageNumber=2strona :   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65

(c) copyrights by Palestra.pl, all rights reserved design & powered by: abgstudio.com