Zamówienia dotyczące papierowych numerów "Palestry" oraz książek proszę składać za pomocą poczty elektronicznej na adres , podając:

 1. tytuł zamawianej publikacji książkowej lub numer i roczniki zamawianej "Palestry"
 2. liczbę egzemplarzy
 3. dane kontaktowe wraz z numerem telefonu

Dziękujemy,
Zespół redakcyjny "Palestry"

powrót

AKTUALNOŚCI

 • Zakończyła się VI Edycja Konkursu Arbitrażowego Lewiatana

   Odbył się finał VI Edycji Konkursu Arbitrażowego Lewiatan. Konkurs honorowym patronatem objął Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Jacek Trela. Jak co roku, emocji nie brakowało. Przede wszystkim dlatego, że cieszące się coraz większą popularnością konkursy typu moot court to okazja na sprawdzenie swoich umiejętności zawodowych.

  Do konkursu zgłosiło się prawie 40 drużyn aplikantów radcowskich i adwokackich z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic, Szczecina, Gdańska, Poznania oraz Wałbrzycha. Ich pierwszym zadaniem było przygotowanie pozwu, kierowanego do Sądu Arbitrażowego Lewiatan. – Tegoroczny stan faktyczny był dość skomplikowany – mówi Joanna Kisielińska, aplikantka OIRP w Warszawie – Przygotowanie pozwu wymagało od naszej drużyny dużego zaangażowania, również w czasie wolnym. Ale z pewnością było warto. Dodatkowym walorem kazusu była konieczność analizy opinii PwC, która wiele nas nauczyła – dodaje.

  Do opisu stanu faktycznego przygotowany jest również komplet dokumentacji. Jest to z reguły kilkadziesiąt stron. – Chcemy, aby Uczestnicy Konkursu myśleli samodzielnie. Ich zadaniem jest identyfikacja problemów prawnych, analiza dokumentacji i wyciąganie z niej wniosków. – mówi r.pr. Maria Dudzińska z Komitetu Organizacyjnego Konkursu. – Prawdziwą sztuką jest umiejętność łączenia faktów z różnych dokumentów i budowanie w ten sposób spójnej historii, która służy reprezentowanej stronie.

  Na tym jednak nie koniec etapu pisemnego. W jego drugiej części każda z drużyn otrzymała pozew napisany przez inną drużynę i musiała sporządzić odpowiedź na pozew w imieniu Pozwanego. – Chcieliśmy w ten sposób pokazać Uczestnikom, jak na jeden problem prawny patrzeć z różnych stron i nauczyć ich budować strategię procesu ze świadomością, jakie argumenty może wykorzystać druga strona. To kluczowa cecha konkursu – podkreśla Maria Dudzińska. Po przesłaniu przez drużyny odpowiedzi na pozew, prace pisemne podlegały drobiazgowemu sprawdzeniu. Każda praca oceniana była przez trzech niezależnych jurorów – praktyków arbitrażu.

  Do rund ustnych zakwalifikowane zostały 32 drużyny.

  - Na te dni, a w szczególności dzień finałowy, czekaliśmy cały rok. Zawsze bardzo kibicujemy Uczestnikom, bo wiemy, jak dużo stresu kosztują ich rundy ustne. Muszę przyznać, że w tegorocznej Edycji poziom był naprawdę wysoki, a aplikanci bardzo profesjonalnie przygotowani do wystąpień. – opisuje r.pr. Agnieszka Różalska-Kucal, członkini Komitetu Organizacyjnego Konkursu.

  Każda drużyna występowała w dwóch rundach eliminacyjnych jako pełnomocnik powoda i jako pełnomocnik pozwanego. Wystąpieniom przysłuchiwali się doświadczeni prawnicy z największych i najbardziej prestiżowych kancelarii. W tym roku rundy pucharowe zdominowały drużyny z Warszawy (które stanowiły siedem z ośmiu finałowych drużyn).

  VI Edycję Konkursu Arbitrażowego Lewiatan zwyciężyła drużyna KAL 16 z ORA w Warszawie w składzie: Ksawery Wardacki, Krystian Kowalski oraz Mateusz Gerlach. Drugie miejsce zajęła drużyna łączona ORA i OIRP w Warszawie, KAL 27, w której skład weszli: Krzysztof Bąk, Maria Strojna, Agata Szerszeńska oraz Filip Janeczko. Trzecie miejsce zajęła drużyna KAL 5 z ORA Warszawa w składzie: Wojciech Rzepiński, Aleksandra Lisicka, Patrycja Treder oraz Dominika Jędrzejczyk.

  Organizatorzy przyznali również nagrody w kategorii Najlepszy Mówca (Mateusz Gerlach), Najlepszy Pozew (KAL 5) oraz Najlepsza Odpowiedź na Pozew (KAL 18 – OIRP Poznań – w składzie Aleksandra Byczkowska, Aleksandra Górska oraz Anna Lembas).

  Uczestnicy potwierdzają, że ten Konkurs to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, łączące niezwykle ambitne wyzwanie z okazją do świetnej zabawy i intensywnego rozwoju. To utwierdza nas w przekonaniu, że KAL nadal będzie się rozwijał i nigdy nie przestanie być największym, ale i najbardziej wymagającym tego rodzaju konkursem. Zachęcamy wszystkich aplikantów, aby chociaż raz spróbowali w nim swoich sił. – mówi r.pr. Maria Dudzińska.

  Szczegółowe informacje odnośnie Konkursu dostępne są na stronie Konkursu Arbitrażowego Lewiatan oraz na stronie internetowej Sądu Arbitrażowego Lewiatan

  http://www.sadarbitrazowy.org.pl/pl/podstrony/konkurs-arbitrazowy-lewiatan-2017.html

  Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom.